Україна знову опинилася в епіцентрі міжнародного скандалу. Сотні тисяч українців, які працювали за кордоном і повернулися додому через коронавірус, раптом опинились у заручниках нової влади.

Прем’єр Денис Шмигаль і міністри зробили багато суперечливих заяв, які переросли у грандіозний скандал.

Explainer пояснює, чи можна виїхати з України за кордон, як довго триватиме заборона і як таке рішення уряду вплине на українську економіку.

Що сталося?

У березні президент Володимир Зеленський закликав всіх українців, які перебувають за кордоном, повернутися в Україну через пандемію коронавірусу.

Після двох місяців карантину в Європі гостро постала проблема нестачі сезонних працівників, функцію яких здебільшого виконували українські заробітчани.

Сусідні країни звернулися до українського уряду з проханнями організувати чартерні рейси для українців, які хочуть поїхати на сезонні роботи.

23 квітня з України до Фінляндії вилетіли перші 200 заробітчан, які працюють у сфері сільського господарства. Це був перший чартер, який влада Фінляндії організувала на прохання своїх фермерів. Фіни вважають, що без українців, які щороку приїжджали на сезонні роботи, їхнє сільське господарство не зможе впоратися. Фінляндія хотіла ввезти 14 тисяч сезонних працівників.

Після цього український уряд передумав і припинив подальші чартерні рейси.

29 квітня рейс Київ – Лондон із заробітчанами скасували за дві години до вильоту. Державна авіаційна служба заборонила політ. Авіакомпанія МАУ, яка виконувала цей рейс, заявила, що відомство не вказало жодних підстав для заборони та не надало посилання на нормативні документи.

Варто зазначити, що чартер організували на замовлення роботодавця, який дав українцям довгострокові контракти.

Люди провели в аеропорту майже цілий день, але врешті дозвіл їм дали.

Яка позиція уряду?

28 квітня голова МЗС Дмитро Кулеба підтвердив, що влада не сприятиме організації масових чартерів для трудових мігрантів до поліпшення ситуації з пандемією коронавірусу у світі.

Він запевнив, що зроблено це виключно заради здоров’я та безпеки українських громадян.

Після скандалу з чартером до Лондона в уряді заявили про можливість “точкових” дозволів на виїзд трудових мігрантів.

5 травня прем’єр Денис Шмигаль розповів, на яких умовах відпустять заробітчан до ЄС.

Він зазначив, що уряд вимагає для своїх громадян, що виїжджають на сезонні роботи за кордон, офіційного працевлаштування, страхування і лікування.

Чи законно діє уряд?

Законодавчих підстав для заборони виїзду за кордон громадянам України нині немає. Відповідно до статті 33 Конституції, кожному українцю гарантовано свободу пересування, кожен громадянин може вільного залишати територію України.

Оскільки зараз є пандемія, то можна ввести певні обмеження, але заборонити виїжджати за кордон, чи то для праці, чи для відпочинку, наразі законодавчих підстав немає.

Юрист компанії «Ілляшев та партнери» Роман Марченко пояснює, що свободу пересування українських громадян гарантовано Конституцією. Забороняти виїзд українцям можна тільки за умови введення режиму надзвичайного стану, тож зараз, за словами Марченка, Кабмін діє неконституційно.

Окрім того, права українських заробітчан захищає Закон «Про зовнішню трудову міграцію», який почав діяти з січня 2016 року.

Так, стаття 7 цього закону говорить про те, що центральні та місцеві органи виконавчої влади у межах своїх повноважень забезпечують розвиток співробітництва у сфері зовнішньої трудової міграції з органами держави перебування та міжнародними організаціями. В даному випадку уряд не тільки не забезпечує розвиток співробітництва, а й взагалі заборонив українцям виїжджати за кордон на роботу.

Партнер компанії Al Partners Тетяна Кузьменко зазначила, що держава насправді діє неправомірно, адже для того, аби обмежувати права громадян, необхідно вносити зміни до Конституції.

За її словами, зараз влада створює громадянам проблеми, як це було за часів СРСР. Вона пояснила, що сьогодні в Україні немає прямої заборони на виїзд за кордон, однак громадянину треба отримати виїзну візу, що за даних умов зробити дуже складно.

Скільки українців працюють за кордоном? Як змінив ситуацію карантин?

За даними, які оприлюднив міністр Кабінету Міністрів за підсумками аналізу міграційної статистики уряду, з 2010 року з України виїхало та не повернулося близько 4 мільйонів українців, що складає майже 10% населення.

За експертними оцінками, на постійній основі за кордоном працює 3,2 млн громадян України, а в окремий період – від 7 до 9 млн осіб. 92% закордонних заробітчан — чоловіки.

За даними опитування Державної служби статистики України, найпопулярніші країни для трудових мігрантів з України – Польща, Росія та Італія. Три чверті всіх заробітчан працюють у цих трьох країнах, далі в рейтингу – Чехія, Білорусь і Сполучені Штати Америки.

Скільки заробітчан повернулося в Україну під час пандемії коронавірусу – неясно. Прем’єр Денис Шмигаль називає цифру 2 млн осіб, але підтвердити її не можуть ні прикордонники, ні профільні експерти.

Так, ексміністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет із посиланням на дані прикордонної служби повідомив, що тільки за березень додому повернулася рекордна кількість наших заробітчан.

«У березні міграційне сальдо склало плюс 270 тиc. українців (округлено). Для порівняння на графіку показані останні чотири роки (березень позначено зеленим). Це найбільше повернення українців за будь-який місяць за винятком грудня, коли масове повернення має сезонний характер», – написав він, прикріпивши до посту відповідну інфографіку міграційного сальдо.

Директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук Елла Лібанова заявила, що в Україну повернулися максимум 450-500 тисяч заробітчан.

За її словами, в Україну повернулися ті, хто не мав надійного статусу в країні тимчасового перебування. Також вона зазначила, що коли відкриються кордони, ці люди знову поїдуть за кордон на заробітки.

Керівник департаменту з питань України, Білорусі та Молдови Центру східних досліджень Войцек Конончук заявив, що більшість українських мігрантів не покинули меж Польщі. За перший місяць пандемії 175 тис. українців повернулися в Україну і орієнтовно 800 тис. – 1 млн українців залишилися на місцевому ринку праці.

Як рішення уряду вплине на економіку України?

Заборона на виїзд може вплинути на стан української економіки, адже заробітчани щомісяця перераховували гроші в Україну. Так, за даними Нацбанку, торік офіційних переказів в Україну було приблизно 14 млрд доларів.

Економістка Ольга Купець зазначає, що насправді українці відправили додому набагато більше, адже є неофіційні канали – наприклад, коли гроші передають готівкою, автобусами, кур’єрами чи привозять самостійно.

У 2019 році, за оцінками Національного банку України, через неформальні канали завезли майже 6 мільярдів доларів.

В НБУ нагадали, що щорічні перекази коштів українських заробітчан додому становлять близько 10% ВВП України – це величезна сума, яка вливається в економіку країни. А в цьому році через пандемію коронавірусу ці цифри вже точно будуть меншими.

Через це Україна може недорахуватися цілих 2,5 мільярда доларів – замість прогнозованих 12,5 млрд доларів працівники можуть перевести лише 10 мільярдів доларів.

Цю цифру можна легко порівняти з поки безуспішними спробами влади отримати хоча б 5 мільярдів доларів від МВФ, і роль заробітчан для країни стає досить очевидною не тільки економістам. До того ж МВФ висуває багато умов, і гроші потрібно повертати з процентами, а заробітчанські “транші” будуть витрачатися на потреби родин і таким чином підтримають економіку країни.

Варто зазначити, що через повернення такої великої кількості українців-заробітчан в країні стрімко зростає безробіття. Так, станом на 5 травня, в Україні офіційно зареєстрували понад 450 тисяч безробітних. За рік рівень безробіття виріс на 48%.

З початку карантину в Україні (з 12 березня) статус безробітного отримали майже 156 тисяч громадян.

При цьому кількість вакансій скоротилася на 60% порівняно з минулим роком – до 53 тисяч.

Поки заробітчани знайдуть роботу вдома, їм також потрібно здійснювати виплати по безробіттю, що теж буде впливати на витрати з Державного бюджету.

Щоб залишити трудових мігрантів в країні, прем’єр Денис Шмигаль анонсував програми підтримки: створити півмільйона робочих місць, залучити до будівництва доріг і платити спочатку від 6000 до 8000 грн.

Але цією пропозицією не можуть скористатися заробітчани. Адже нові робочі місця в Україні пропонують переважно на виробництві, а велика частина трудових мігрантів зайняті у сфері послуг і сільському господарстві і не вміють будувати дороги.

Зазначимо, що чіткі строки реалізації цих заходів, які були вперше анонсовані урядом ще на початку квітня, досі не були публічно озвучені.

Крім того, уряд обіцяє кредитувати малий і середній бізнес на дуже вигідних умовах. Але більшість заробітчан не зможуть скористатися новою кредитною програмою уряду, тому що не мають офіційних доходів в Україні, а якщо мають – то досить скромні.

Варто зазначити. що у світі назріває нова економічна криза, до якої потрібно готуватися вже зараз. Головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Олена Малиновська зазначає, що світова криза 2008-2009 рр. показала, що швидше відновлюються економіки країн, які зберегли трудових мігрантів.

Окрім того, потреба в заробітчанах за кордоном і неможливість забезпечити робочі місця в Україні в умовах кризи призведуть до ще більш активної міграції з України після скасування карантину.

За даними, моніторингу “Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах”, в умовах карантину в квітні Україну залишили вже близько 85 тис. українців.

Реакція ЄС

Скандал з українськими заробітчанами став темою для обговорення під час зустрічі прем’єр-міністра Шмигаля з послами ЄС та США.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Після цієї зустрічі в Кабміні назвали вимоги до європейських країн, за яких українців відпускатимуть на сезонні роботи. Зокрема, це офіційне працевлаштування не менш ніж на три місяці, з дотриманням усіх соціальних гарантій.

Віцепрем’єру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадиму Пристайку доручили вести переговори з країнами, які хочуть залучити українців до сезонних робіт.

Він уже провів переговори з представниками Австрії та Ізраїлю, а на початок наступного тижня заплановано переговори з урядом Фінляндії.

Пристайко запевнив, що найближчим часом за кордон виїдуть кілька тисяч заробітчан, для яких будуть організовувати чартерні рейси.

То чи можна виїхати з України в інші країни?

Наразі в усіх країнах діє карантин, і поїхати в ЄС так, як це можна було зробити раніше, – неможливо.

Наші сусіди – Угорщина, Польща, Румунія, Словаччина, Австрія, Нідерланди та Швейцарія – заборонили в’їзд для іноземців.

Українські громадяни й ті, хто має право на постійне або тимчасове місце проживання в країнах ЄС, – мають право на в’їзд.

Від 7 квітня перетинати кордон пішки заборонено. В’їжджати на територію України можна тільки автомобілем. Для перетину відкрито кілька пунктів пропуску.

На авто можна перетнути кордон України на в’їзд.

В які країни ЄС під час пандемії можна виїхати на роботу самостійно?

Угорщина опублікувала детальну інструкцію щодо поїздок заробітчан. Згідно з пунктом 2 розділу 4 постанови уряду Угорщини 81/2020 (IV.1), начальник Національної поліції в межах своєї компетенції вирішив, що для повернення громадянина України на роботу в Угорщину необхідно написати заяву на електронну адресу ugyfelszolgalat@orfk.police.hu і дочекатися відповіді. Потім за наявності дозволу на перетин кордону можна ініціювати перетин кордону.

Крім того, обов’язковими є такі умови для в’їзду: медичне обстеження не може виявити підозри на зараження COVID-19, зареєстрована епідеміологічним органом особа має дотримуватися терміну призначеного карантину і офіційної домашньої самоізоляції (14 днів). Громадянин України не зможе залишати місце самоізоляції, вказане за адресою, протягом 14 днів. Правоохоронці перевірятимуть кілька разів в день.

В’їзд на територію Угорщини дозволено тільки на автомобілі або мікроавтобусі, придатному для перевезення максимум 9 осіб. Пасажири зобов’язані їхати до пункту призначення тільки за певним маршрутом і в транспортному засобі, на якому відбувся перетин кордону. Інакше проти них відкриють справу про правопорушення, що може призвести до заборони на в’їзд і проживання.

Також з 4 травня консульські установи Польщі в Україні відновлюють видачу віз. Спочатку будуть приймати тільки документи з метою отримання віз для виконання сільськогосподарських і садівничих робіт, а також міжнародних перевезень.

Зареєструватися для подачі документів на візу можна в електронній системі e-konsulat. Однак можливо лише отримати робочу візу з перерахованих вище категорій. В інших випадках навіть за умов актуальною реєстрації та наявності всіх необхідних документів її не видаватимуть.