МОЗ рекомендує вагітним жінкам відтермінувати вакцинацію до завершення вагітності, навіть якщо вагітність настала після введення першої дози вакцини. Виняток – вагітні медпрацівниці, адже вважається, що користь від вакцини переважає над ризиком інфікуватися під час роботи.

Жінки, які вигодовують дітей грудним молоком, можуть вакцинуватися без застережень.

У міністерстві зазначають, що ці рекомендації тимчасові та можуть змінитися.

Explainer розбирався, що кажуть науковці та експерти про вакцинацію проти COVID-19 під час вагітності та грудного вигодовування.

Наскільки безпечні вакцини проти COVID-19 для вагітних жінок?

Ми цього точно не знаємо. Жодну вакцину не випробовували на вагітних жінках, тому наразі немає достатньої інформації про те, чи будуть вакцини безпечні для майбутньої матері та її дитини.

Як з’ясувалося, вагітність була чітким критерієм, за яким жінок не допускали до клінічних випробувань вакцин на останній, третій фазі.

Девід Шварц, епідеміолог і фахівець з питань глобальної охорони здоров’я матері, акушерської, плацентарної та перинатальної патології, каже, що традиція не залучати вагітних або жінок, які годують грудьми, до розробки вакцин частково пов’язана з біологічними змінами, які ці жінки зазнають. Крім того, вакцини та ліки можуть потенційно проникати через плаценту, і дуже важко оцінити їхній вплив на плід.

У США вже давно точаться дискусії, чи варто залучати вагітних жінок до клінічних випробувань вакцин. І наразі думки з цього приводу розділилися.

Виробники ліків заявляють, що спочатку потрібно переконатися, що вакцини безпечні та ефективні, тоді як чимало фахівців з біоетики та експертів з питань вакцинування та охорони здоров’я матері стверджують, що вагітних жінок слід залучати на ранніх стадіях до випробувань пандемічних вакцин, щоб їм не потрібно було чекати успішних результатів випробувань.

Матричні РНК-вакцини (Moderna та Pfizer/BioNTech) теоретично не повинні завдати шкоди матері та її ненародженій дитині через те, що не містять живого вірусу та вакцинні ад’юванти для підвищення ефективності вакцини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять вакцин проти Covid-19: як вони працюють

Проте у нас все ще мало даних про безпеку цього типу вакцин просто через те, що раніше вакцини з технологією мРНК не використовувалися.

І хоча, наприклад, вакцина проти правцю, дифтерії та коклюшу (АКДП-м) вважається цілком безпечною, а її введення протягом другого й третього триместру не завдає жодної клінічно значущої шкоди для плода, все ж у даному випадку варто уникати порівняння з вакцинами проти COVID-19. 

Зазначимо, що спочатку ВООЗ не рекомендувала вагітним щеплюватися вакцинами Moderna та Pfizer /BioNTech через нестачу даних. Пізніше ВООЗ оновила рекомендації і тепер рекомендує вакцинуватися вагітним жінкам з високим ризиком зараження коронавірусом, а також тим, хто має супутні захворювання. Але тільки після консультації з лікарем.

У ВООЗ наголошують, що наразі немає підстав вважати, що під час вагітності можуть бути проблеми через використання матричних РНК-вакцин.

Чи проводять зараз клінічні випробування, до яких залучають вагітних жінок?

Компанія Pfizer почала дослідження ефективності та безпечності своєї вакцини проти коронавірусу для вагітних жінок віком від 18 років.

Перших учасниць вже вакциновано. Загалом у дослідженнях візьмуть участь 4 тисячі вагітних жінок, а сама вакцинація проводитиметься на 24—34 тижнях вагітності.

Дослідження триватиме від 7 до 10 місяців, залежно від того, що кожна учасниця отримала — вакцину чи плацебо. Крім того, народжені діти перебуватимуть під наглядом до шестимісячного віку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що ми насправді знаємо про нову вакцину Pfizer проти Covid-19?

Доктор Вільям Грубер, старший віцепрезидент з клінічних досліджень та розробок вакцин компанії Pfizer, заявив, що компанія може отримати результати до четвертого кварталу 2021 року.

Грубер зазначив, що на сьогоднішній день дані свідчать про те, що вагітні жінки, хворі на COVID-19, мають важчий перебіг захворювання. Вони також мають більш високі показники ускладнень вагітності, таких як передчасні пологи, порівняно з вагітними жінками, не зараженими коронавірусом.

Як впливає вакцина на ненароджених дітей?

Відомо, що імунізація може захистити ще ненароджених дітей: антитіла до SARS-CoV-2 від вакцинованої матері можуть проникати через плаценту та забезпечити певний рівень імунітету для майбутньої дитини.

Ще одне дослідження демонструє, що антитіла до SARS-CoV-2 можуть аналогічним чином проникати через плаценту під час природного зараження.

Під час дослідження у 72 з 83 вагітних жінок, які раніше хворіли на COVID-19, у плаценті було виявлено антитіла IgG до SARS-CoV-2. Концентрація антитіл у пуповинній крові корелювалася з концентрацією материнських антитіл та з часом, що пройшов між зараженням та пологами. Зокрема, якщо рівень антитіл у мами був високим, то такий самий високий рівень був у пуповинній крові, і чим більше часу пройшло від інфікування до пологів, тим більше антитіл було виявлено.

Як COVID-19 впливає на вагітних жінок?

Вагітність є фактором ризику під час захворювання на COVID-19. Вагітні жінки, хворі на COVID-19, частіше потрапляють у відділення інтенсивної терапії, інтубуються та помирають порівняно з невагітними жінками, хворими на COVID-19.

Вагітні жінки з важкою формою захворювання також мають підвищений ризик акушерських ускладнень, таких як передчасні пологи. Деякі пацієнти мають індивідуальні фактори ризику, які можуть ще більше збільшити ризик. Такі захворювання, як ожиріння та діабет, можуть суттєво збільшити ризик важких захворювань.

Крім цього, є ризик зараження коронавірусом новонароджених дітей. Вчені проаналізували 176 опублікованих випадків, і приблизно 70% немовлят були інфіковані після народження, а у 30% вірус передався вагітною жінкою або під час пологів, або через плаценту. Останній сценарій зустрічається рідко, але випадки все ж було задокументовано.

Наразі відомо, що більшість новонароджених з позитивним результатом тесту на COVID-19 мають слабкі симптоми або взагалі їх не мають. Однак є кілька повідомлень про новонароджених з важкими ускладненнями хвороби.

Коли найкраще вакцинуватися під час вагітності?

Поки незрозуміло. Наразі  немає рекомендацій уникати вакцинації у першому триместрі вагітності, попри те, що одним з побічних ефектів від застосування вакцин є лихоманка, яку важливо уникати під час вагітності – особливо в першому триместрі.

Вагітні жінки, які вакцинувалися у другому триместрі, можуть потенційно поширити захист на плід, що розвивається. На цій стадії антитіла можуть переноситися через плаценту.

Перед тим, як вакцинуватися, вагітні жінки мають вирішити, чи позитивні наслідки від вакцинації переважатимуть ймовірні ризики, і в будь-якому разі мають проконсультуватися зі своїм лікарем.

Наскільки безпечна вакцинація для жінок, які годують грудьми?

Експерти вважають, що матері, які годують грудьми, за бажанням можуть отримати вакцину проти COVID-19. Однак даних, наскільки вакцинація безпечна для цієї групи населення, ще недостатньо.

Консультативна практика Американського коледжу акушерів-гінекологів (ACOG) рекомендує підтримати й тих вагітних жінок, які вирішили не вакцинуватися.

Академія медицини грудного вигодовування (ABM) не рекомендує припиняти грудне вигодовування жінкам, які вакцинувалися проти COVID-19, адже неонатальний захист від інфекції через пасивну передачу антитіл із грудного молока переважає можливі ризики.

«Під час лактації малоймовірно, щоб ліпід вакцини досягнув тканин молочної залози. Якщо це станеться, то ще менш імовірно, що неушкоджена наночастинка або мРНК передадуться в молоко. Якщо ж мРНК є в молоці, вона, як очікується, перетравиться дитиною, і навряд чи її присутність матиме якісь біологічні наслідки», – йдеться у заяві організації.