США планують заблокувати TikTok. Остаточне рішення буде прийнято у Білому домі протягом цього місяця. Застосунок звинувачують у таємному зборі даних користувачів на користь Китаю.

Explainer пояснює, чи насправді TikTok використовує незаконні методи для шпигунства за користувачами.

Що таке TikTok?

TikTok – це платформа для створення коротких відео, яка дозволяє користувачам створювати та ділитися 15-секундними роликами на будь-яку тему.

Це міжнародна версія китайського застосунку, знаного як Duyin, у якого понад 300 мільйонів активних користувачів щомісяця. Запущено сервіс 2016 року китайською компанією ByteDanse. Для міжнародного користування застосунок почав роботу з вересня 2017 року, коли програма вийшла на ринок Індонезії.

Застосунок пропонує користувачам широкий вибір звуків і фрагментів пісень, а також можливість додавати спеціальні ефекти та фільтри. Також є можливість додавати відео, безпосередньо створені на вашому телефоні. Користувачі TikTok можуть створювати найрізноманітніші відео – від челенджів, танцювальних і кумедних відео до магічних трюків.

TikTok було завантажено понад 2 мільярди разів у всьому світі. Лише за перший квартал 2020 року його завантажили 315 мільйонів разів у App Store і Google Play разом. Індія, Китай і США – це країни, на які припадає найбільше завантажень. Варто пам’ятати, що завантаження не вказує на кількість активних користувачів.

Яку інформацію збирає TikTok?  

Користувачі Reddit припускають, що застосунок обробляє і зберігає номери телефонів, паролі, іменна, інформацію про застосунки, які було видалено, дати народження, точки доступу Wi-Fi, через які була інтернет-активність, ІР-адреси, ще застосунок може фіксувати місцезнаходження кожні 30 секунд.

Принцип роботи Facebook, Instagram або інших програм, яким ви надаєте дозвіл на обробку своїх персональних даних, такий самий.  

У кінці червня 2020 року Apple представила свої операційні системи iOS 14 і iPadOS 14 з новими функціями безпеки, які повідомляють користувачів про зчитування контенту, що зберігається в їхньому буфері обміну, сторонніми застосунками. Під час тестів виявилося, що TikTok кожного разу звертається в буфер обміну, коли набирається повідомлення в застосунку, та потенційно може відкривати конфіденційні дані, такі як паролі.

Експеримент, проведений з використанням бета-версії iOS 14, показав, що TikTok зчитує інформацію з буфера обміну користувача приблизно раз в секунду.

Представники TikTok пообіцяли відключити цю функцію “в найближчі кілька тижнів”, але проблема, мабуть, так і залишилася невирішеною. Крім того, представники TikTok змінили виправдання: доступ до буфера обміну потрібен для “виявлення спамерів”. Ця функція з того часу вимкнена.     

Окрім даних користувачів, які автоматично збирає застосунок, він також має величезну кількість інформації про те, які відео дивляться мільйони користувачів та які теми вони можуть шукати. Ця інформація стала важливою в політичних та активістських промовах.

Деякі дослідники вважають, що уряд Китаю може використати цю інформацію для розгортання громадської думки чи цензури. “Пересічний користувач TikTok має більше перейматися потенційною цензурою, ніж шпигунством”, – каже Джастін Шерман, член Атлантичної ради з кібердержавного управління.

Чому США хочуть заборонити TikTok?

Влада США вважає, що через застосунок Китай збирає інформацію про користувачів. Стало відомо, що Білий дім начебто обмірковує прийняття Акта про надзвичайні економічні повноваження 1977 року, відповідно до якого TikTok буде вважатися “надзвичайною загрозою” національній або економічній безпеці США.

Держсекретар Майк Помпео і радник Білого дому Пітер Наварро заявили, що в США розглядають питання про заборону китайських застосунків, зокрема TikTok, через проблеми безпеки. 

Сенатори Чак Шумер і Том Коттон вважають, що такі застосунки, призначені для створення та поширення відеофайлів і прямих трансляцій, можуть загрожувати національній безпеці США. Оскільки соцмережа належить Китаю, її можна змусити “підтримувати і співпрацювати з розвідувальною діяльністю, яку контролює Комуністична партія Китаю”, – наголошують сенатори.

Зазначимо, що TikTok звинувачували й раніше, підозрюючи його у співпраці з владою Китаю.

У своїй доповіді Австралійський інститут стратегічної політики (Australian Strategic Policy Institute, ASPI) стверджує, що китайські технологічні компанії тісно співпрацюють з владою КНР, сприяють цензурі та поширенню державної пропаганди, зокрема щодо таборів для мусульман у регіоні Сіньцзян.

Зокрема, у доповіді згадується ByteDance – власник сервісу TikTok (у Китаї він називається Douyin) – у 2019 році він підписав з Міністерством громадської безпеки КНР угоду, за умовами якої компанія через свої застосунки допомогає поліції збільшити свій вплив в інтернеті.

Що пов’язує TikTok з Китаєм?

У 2014 році було запущено американський застосунок Musical.ly, який виконував такі ж функції, як зараз TikTok, платформа для створення коротких відео. У 2016 році китайська компанія ByteDance запустила аналогічний застосунок Douyin. А в 2018 році ByteDance придбала Musical.ly, об’єднавши його з TikTok. 

Щоб дистанціювати свою програму від китайської власності ByteDance, головним виконавчим директором TikTok призначили колишнього старшого директора Disney Кевіна Майєра. 

Як відомо, китайський інтернет піддається сильній цензурі та обмеженням. Так, наприклад, замість Twitter і WhatsApp у Китаї є Weibo й WeChat. Тож після різних намагань охопити китайських користувачів у своїх соцмережах США зазнавали невдачі.

Це дуже помітно із роботою Douin, платформа обмежує доступ до роликів, які суперечать політиці влади Китаю: якщо модератори виявляють несанкціоноване іноземне обличчя або порушення цензури, користувача одразу блокують.

The Guardian оприлюднило закриті інструкції для модераторів TikTok, з яких стає зрозуміло, що сервіс обмежує доступ до відео, що суперечать політиці КНР. Інструкції розділяють заборонений матеріал на дві категорії: у першому випадку контент видаляється, в іншому – обмежується у поширенні.

У чорному списку — низка тем: зокрема, критика політичного режиму КНР, згадки про події 1989 року на площі Тяньаньмень або незалежність Тибету.

І якщо з китайською версією TikTok все зрозуміло (контент має модеруватися згідно з правилами цензури КНР), то цензурування TikTok для міжнародних користувачів регулярно стає приводом для скандалів.

Позиція TikTok щодо співпраці з Китаєм      

У TikTok запевняють, що ніколи не передавали Китаю дані про користувачів, а усі центри обробки даних перебувають за межами Китаю, тому жодні з них не потраплять і не будуть залежати від китайського управління. Вони мають спеціальну технічну команду, яка дотримується жорсткого контролю щодо кібербезпеки, конфіденційності та безпеки даних.

Також TikTok акцентує на тому, що не видаляє відеоматеріали, пов’язані з Китаєм. А команда TikTok не працює в Китаї та не має наміру робити цього у майбутньому.

Відповідно до політики конфіденційності, TikTok дозволяє обмінюватися даними користувачів з материнським, дочірнім підприємством або іншими партнерами корпоративної групи. 

Попри все популярний 

Та всупереч постійній критиці, TikTok поки що тримається на топовому рівні користування. Кількість користувачів продовжує зростати й набирати популярності серед молоді. І навіть маючи схожі аналоги, наприклад, Kwai, яка поширена на території Азії та виконує такі ж функції, або Likee, соцмережа TikTok не поступається іншим у популярності.

Станом на 2020 рік кількість активних користувачів перевищила 800 мільйонів. За підрахунками, до кінця 2020-го TikTok охопить понад мільярд користувачів.