До масового поширення коронавірусу лікарі говорили про те, що не потрібно носити маски, якщо ви здорові і не відчуваєте симптомів захворювання. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та американські Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) рекомендували носити маски тільки працівникам охорони здоров’я, хворим або тим, хто доглядає за хворими (коли хворий не може носити маску).

Нещодавно CDC оприлюднив нові рекомендації: всім людям слід носити тканинні маски, якщо в громадському місці не можна дотримуватися необхідної дистанції. У CDC вважають, що це не захистить самого безсимптомного носія маски, але може захистити людей навколо, якщо вірус у цієї людини все ж є.

Більшість країн, серед яких і Україна, ввели обов’язкове носіння масок в громадських місцях.

Explainer розбирався, чи потрібно носити маски для обличчя, а також які типи масок найбільш ефективні.

Що нового вчені дізналися про коронавіруси?

Раніше було відомо, що існують два основні шляхи передачі корнавірусной інфекції. По-перше, це контакт із зараженими поверхнями. Якщо хвора людина покашляла в долоню, потім торкнулася поверхні будь-якого предмета, а потім ви взялися за цю поверхню і потерли очі, то це теж може стати причиною вашого зараження.

По-друге, це краплі, які вилітають з людини, коли вона кашляє, чхає або говорить.

Раніше вчені були впевнені, що люди заразні лише тоді, коли у них є симптоми, і що вірус може поширюватися тільки при тісному контакті з краплями слини, коли хворі люди кашляють або чхають. Тепер вчені мають іншу думку:

«Заражені новим коронавірусом можуть поширювати його, навіть якщо у них немає симптомів. До 25% інфікованих людей можуть не проявляти симптомів», – заявив директор Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC) Роберт Редфілд.

Вчені також з’ясували, що люди, які захворіли на COVID-19, поширюють вірус за 2 дні до появи симптомів.

Це один із аргументів на користь масок для всіх: якщо люди, які захворіли, все ще можуть поширювати вірус, то прохання до всіх надіти маску може заблокувати поширення вірусу в повітрі.

Чи всі повинні носити маску?

Люди, які підтримують ідею повсюдного носіння масок, апелюють до наукових досліджень, які показують, що маски можуть допомогти захистити здорових людей від симптомів грипоподібних захворювань, і зазначають, що маски можуть також допомогти захистити і від безсимптомного поширення. Якщо кожна людина носить маску, виходячи з дому, то люди, у яких є вірус, але у яких немає симптомів, матимуть бар’єр, що зупиняє розпилення заражених крапель, які виходять з рота або носа.

Противники повсюдного носіння масок вважають, що наявні наукові дані не доводять, що маски досить ефективні в громадських місцях і що одне тільки носіння маски може дати людям помилкове відчуття захисту і спонукати їх ігнорувати рекомендації, які є дійсно ефективними. Вони також вважають, що носіння маски може спонукати людей більше торкатися обличчя.

Навіть в азійських країнах, де масово користуються масками, для боротьби з COVID-19 застосовують і інші гігієнічні та соціальні заходи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому соціальне дистанціювання важливе під час коронавірусу?

Крім того, якщо неправильно використовувати маски, то вони самі можуть стати джерелом вірусу. Наприклад, якщо поправляти маску, торкаючись її зовнішньої частини, а потім терти очі, це може призвести до зараження. А якщо повторно використовувати маску, то з неї можна вдихнути краплі, що містять вірус, в момент натягання або знімання.

Що наука говорить про маски?

Є кілька досліджень, які допомагають зрозуміти, наскільки добре хірургічні маски допомагають зменшити поширення респіраторних вірусів і захистити здорових людей від захворювання.

«Усі ці дослідження показали, що є невеликий ефект і немає ризику, пов’язаного з носінням масок», – говорить Елісон Айєлло, співавтор оглядової статті 2010 року, що оцінює дослідження з цього питання.

В одному з досліджень здорові студенти коледжу носили маски в кампусі під час сезону грипу, однак дослідники не побачили значного зменшення захворюваності, крім випадків, коли студенти в масках також регулярно дезінфікували руки.

В іншому дослідженні, опублікованому в 2009 році, група вчених з Австралії вивчала сім’ї дітей, які хворіли на грипоподібні захворювання. Вони дійшли висновку, що члени сім’ї, які під час догляду за хворою дитиною старанно носили маски, були більш захищені від хвороб.

«У всіх цих дослідженнях ви не побачите дійсно сильного ефекту від носіння масок. Проте зараз ми перебуваємо в ситуації, коли носіння масок не несе серйозних ризиків і вони можуть принести користь. Я думаю, що з цих причин у ситуації, що склалася, потрібно рекомендувати маски для обличчя, щоб захистити людей», – каже Айєлло.

Одним із видів масок, про який останнім часом багато говорили, є респіратор N95 – більш складна і дорога маска, яка більш щільно прилягає до обличчя.

Респіратори N95 теоретично кращі за хірургічні маски (які є більш традиційними медичними масками, що щільніше прилягають до обличчя), але їх важко підібрати і використовувати належним чином.

Наприклад, деякі дослідники так і не побачили різниці між медпрацівниками, які використовували респіратори N95, і тими, хто використовував хірургічні маски для респіраторної інфекції, ймовірно, через погане підлаштування маски.

З огляду на складність використання респіраторів N95 і додатковий рівень захисту, який вони можуть забезпечити, експерти стверджують, що ці маски слід залишити для працівників охорони здоров’я.

Як захищають від коронавірусу саморобні маски?

Наразі CDC рекомендує медперсоналу використовувати саморобні маски, якщо медичні маски не можна купити.

«Однак саморобні маски не є засобами індивідуального захисту, оскільки нам невідомо про їхню здатність захищати [медичний персонал]. Якщо ви розглядаєте цей варіант, варто бути обачними».

Зазначимо, що на сьогоднішній день немає надійних досліджень, які підтверджують надійність саморобних масок.

Наприклад, у 2013 році було опубліковано одне із небагатьох досліджень, присвячене ефективності саморобних масок.

Вчені перевірили побутові матеріали, зокрема бавовняні футболки, шарфи, рушники, наволочки та мішки для пилососів, щоб побачити, наскільки гарно вони блокують бактеріальні та вірусні часточки і чи можна з них робити маски.

Дослідники з’ясували, що найкращими матеріалами були наволочки і футболки зі 100% бавовни. Волонтери зробили свої маски з футболок (інструкція тут), а потім кашляли в домашній масці, хірургічній масці та без маски. Маски, зроблені з футболок, були приблизно на третину ефективнішими за хірургічні маски для фільтрації дрібних інфекційних часточок.

Крім того, є дані про те, що використання саморобних масок може мати негативні наслідки.

«Ми перевірили ефективність тканинних масок і виявили, що вони дійсно можуть збільшити ризик зараження», – каже Райна Макінтайр, професорка Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї (яка також є співавтором дослідження щодо носіння масок). Вона заявила, що люди в дослідженні не чистили свої маски так часто, як вони сказали.

«Волога спричиняє розмноження хвороботворних мікроорганізмів, і якщо люди не миють маску досить добре або регулярно, це може збільшити ризик зараження», – вважає професорка.

Типи масок

Коли ви чуєте про маски для профілактики COVID-19, це, як правило, три типи: хірургічна маска, респіратор N95 або саморобна маска.

Розгляньмо кожен із них трохи детальніше.

Хірургічні маски

LEAD Technologies Inc. V1.01

Хірургічні маски – це одноразові маски, які нещільно прилягають до обличчя і закривають ніс, рот і підборіддя.

Їх зазвичай використовують для того, щоб:

  • запобігти поширенню потенційно інфекційних респіраторних виділень від хворого до інших.
  • Захистити того, хто використовує маску, від крапель і великих часточок вірусу.

Хірургічні маски можуть відрізнятися за дизайном, але сама маска часто буває пласкою і прямокутної форми зі складками. Верхня частина маски містить металеву смугу, яку можна прилаштувати до вашого носа.

Резинки або довгі прямі зав’язки допомагають утримувати хірургічну маску на місці, поки ви її носите. Їх можна закріпити за вухами або зав’язати на потилиці.

Респіратори N95

Респіратор N95 – це маска, яка більше прилягає до обличчя. Крім дрібних крапель, великих часточок і великих крапель, цей респіратор також може фільтрувати 95% дуже дрібних часточок, включно з вірусами і бактеріями.

Сам респіратор, як правило, має круглу або овальну форму і призначений для щільного прилягання до обличчя. Резинки допомагають міцно тримати його на обличчі. У деяких типів може бути клапан видиху, який може допомогти з диханням і накопиченням високої температури і вологості.

Респіратори N95 не універсальні. Їх дійсно треба перевірити перед використанням і упевнитися, що маска підходить саме вам. Якщо маска погано прилягає до обличчя, ви не отримаєте відповідного захисту.

Після перевірки на придатність користувачі респіраторів N95 повинні продовжувати перевіряти герметичність щоразу, як їх надівають. Також важливо зазначити, що в деяких групах неможливо домогтися щільного прилягання. Це стосується дітей і бородатих чоловіків.

Саморобні маски

У відповідь на гостру потребу в масках для обличчя багато людей почали робити свої власні з різних матеріалів, таких як шарфи та антимікробні наволочки.

Хоча вони можуть запропонувати певний ступінь захисту, але надають набагато менший захист, ніж хірургічні маски або респіратори.

В одному із досліджень йдеться, що саморобні маски можуть бути вдвічі менш ефективними, ніж хірургічні, і в 50 разів менш ефективними, ніж маски N95.

Інше дослідження показало, що порівняно із саморобними масками хірургічні маски показали втричі кращі результати в тесті бактеріальної фільтрації і вдвічі кращі результати при блокуванні крапель в тесті на кашель.

Центри з контролю і профілактики захворювань (CDC) заявляють, що якщо маски для обличчя в дефіциті і їх не можна купити, як крайній захід можна використовувати домашні маски для обличчя.

Розглядаючи цей варіант, медичні працівники мають бути обачними, бажано використовувати такі маски разом із захисним щитком, який повністю закриває обличчя з боків і підборіддя.

Як правильно носити маску?

Ось деякі рекомендації ВООЗ:

  • Перед тим, як надіти маску, протріть руки спиртовою серветкою або вимийте з милом і водою.
  • Закрийте рот і ніс маскою і переконайтеся, що між обличчям і маскою немає проміжків.
  • Уникайте дотику до маски під час використання; якщо ви це зробили, то вимийте руки з милом або використовуйте антисептик для рук.
  • Замініть маску новою, щойно вона стане вологою, і не використовуйте повторно одноразові маски.
  • Знімайте маску за резинку або лямку і викиньте її в закрите відро для сміття.
  • Вимийте руки з милом або використовуйте антисептик для рук.

Які маски можна надівати дітям?

Респіратори не призначені для дітей. Дитячі обличчя можуть бути занадто маленькими, щоб респіратори щільно прилягали, тому респіратори можуть не забезпечувати належного захисту.

Тканинні маски не слід надівати дітям віком до 2 років і тим, у кого є проблеми з диханням.

Дітям краще носити хірургічну маску, якщо потрібен захист.

Як виготовити маску власноруч?

Якщо у вас немає готової маски, можна зробити багатошарову тканинну маску власноруч. Вона повинна бути дво- або тришаровою, залежно від товщини та якості тканини.

Наприклад, можна взяти нове простирадло із сатину і зробити 3 шари, якщо щільність тканини 200 ниток на дюйм або 2 шари – якщо щільність 500 ниток на дюйм. Тканина має бути придатною для прання за температури 70 градусів, щоб маску можна було використовувати повторно.

Маска повинна добре закривати рот і ніс (можливий розмір: прямокутник 14X18 см). Тканина має бути прошита з усіх боків.

Зверху можна зробити куліску і вставити в неї металевий дріт (наприклад, розпрямлену скріпку), щоб забезпечити щільне прилягання маски до перенісся.

На всіх кутах маски слід пришити шнурки, щоб зав’язувати їх навколо голови. Для цього можна також використовувати резинки.

Також можна зробити маску з футболки. Для цього вам знадобляться тільки футболка й ножиці.