Українці перестають довіряти Володимиру Зеленському. Експерти пояснюють зниження підтримки Зеленського популізмом, а також тим, що поточний політичний курс влади кардинально розходиться з передвиборними обіцянками. Аналітики зазначають, що Зеленському навряд чи вдасться повернути популярність, яку він завоював, протиставивши себе колишньому президенту Петру Порошенку.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА та економіст, експерт Інституту Growford ОЛЕКСІЙ КУЩ пояснили, чому антирейтинг президента Володимира Зеленського вперше перевищив його рейтинг, які перспективи у партії “Слуга народу” на місцевих виборах у жовтні цього року та чому економічна ситуація в країні грає проти Зеленського.

Які причини падіння рейтингу?

У квітні 2019 року на президентських виборах Володимир Зеленський здобув 73,22% голосів, проте вже до кінця року рейтинг Зеленського просів до 52%. Одночасно зростала частка тих, хто негативно оцінював діяльність глави держави: у вересні скептиків було 7%, у жовтні – 9%, а на початку листопада – 12%.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА нагадав, що під час передвиборчої кампанії Володимир Зеленський активно критикував чинну тоді владу. Він обіцяв, що в разі його перемоги на виборах Україну чекатимуть великі зміни, а колишні порядки, зав’язані на корупції та кумівстві, відійдуть у минуле.

Але упродовж першого року президентства Зеленського понад 30 осіб, які раніше працювали в структурах «Студії Квартал 95», її дочірніх організаціях, надавали послуги компанії, співпрацювали із Зеленським на професійній основі, були знайомими, друзями, родичами Зеленського чи його оточенням, отримали державні посади. Із них 12 безпосередньо працювали у «Студії Квартал 95».

Директор Інституту світової політики зазначив, що якихось великих досягнень у президента Зеленського немає. Тому падіння рейтингу президента можна пояснити довгим списком. У ньому знайдеться місце і коронавірусу, і закону про продаж землі, і обіцянці закінчити війну на Донбасі і повернути усіх полонених.

“З того, що було ухвалено, за рахунок чого можна сказати, що рейтингом десь він розплатився, це можна говорити про закон про продаж землі сільськогосподарського призначення і так званий банківський, або як його ще називають – антиколомойський закон. Якщо ми подивимося далі, то побачимо, що великих якихось досягнень Зеленський не зробив. Тобто теза про нові обличчя більше не спрацьовує, про те, що, власне, боротьба з коронавірусом, яку на собі замкнув президент, не є надто ефективною, і є суттєві проблеми”, – вважає Магда.

Політолог також прогнозує, що незабаром на Україну чекають дочасні вибори в Раду та відставка уряду.

“Я думаю, що нинішня політична ситуація змусить Зеленського протягом найближчих 6-9 місяців ініціювати дочасні парламентські вибори і протягом цього ж часу ініціювати відставку уряду”, – вважає Магда.

Як коронавірус впливає на рейтинг Зеленського?

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА пояснив, що тема коронавірусу Зеленським технологічно використовується. За його словами, президент і його команда намагаються себе продемонструвати як головні, так би мовити, борці з коронавірусом.

Тут можна згадати і зустріч літаків з медичними масками, і гучне закриття кордонів, а потім “рятувальну операцію” – відправку літаків за українцями, які не могли повернутися додому через це закриття кордонів.

Фото: Офіс президента у Facebook

Падіння рейтингів почалося після карантинних заходів, коли люди перестали вірити у слова влади й самі почали послаблювати карантин. Окрім того, влада брехала, як у ситуації із головним санітарним лікарем Віктором Ляшком, який зізнався, що рішення про закриття парків, спортивних майданчиків, а також дезінфекцію доріг приймали в психологічних цілях, щоб люди відчували тривогу і не думали, що вони перебувають у безпеці.

Політолог вважає,  що боротьба з коронавірусом, яку на собі замкнув президент, не є надто ефективною і має суттєві проблеми.

“Так, ці зустрічі літака і прагнення заразитися коронавірусом. Це трошки по-дитячому виглядає. Тому, власне, після цієї заяви, що президент хотів би заразитися коронавірусом, частина наших громадян скептично сприйняла його повідомлення про те, що Олена Зеленська заразилася коронавірусом”, – пояснює Магда.

Як рейтинг Зеленського вплине на місцеві вибори?

Верховна Рада України призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА зазначив, що на місцевих виборах партія “Слуга народу” не зможе досягти такого успіху, як на парламентських виборах.

Нові рейтинги Центру Разумкова показують стрімке падіння популярності “слуг народу”. За два місяці рейтинг президентської партії впав з 41,5% до 30%. Згідно з опитуваннями фонду “Демократичні ініціативи” та Центру Разумкова, за партію “Слуга народу” проголосували б 34% громадян (серед тих, хто буде голосувати і визначився з вибором).

 За партію “Опозиційна платформа – За життя” готові голосувати 19% респондентів, за партію “Європейська Солідарність” — 15%, за партію “Батьківщина” — 8%.

ЄВГЕН МАГДА вважає, що партія президента Зеленського буде мати фракції у багатьох містах.

“Щодо місцевих виборів, тут є дуже цікавий момент. Я думаю, що зараз “Слуга народу” буде фактично продавати свою франшизу на місцях. Тобто попередньо там ідеться про те, що у населених пунктах від 10 тис. населення вибори відбудуться за партійними списками. Варто зазначити, що партія  “Слуга народу” може заявити, що за кількісними характеристиками вони мають найбільше депутатів місцевих рад. Але, з іншого боку, представники “Слуги народу” зараз ведуть переговори з різними мерами обласних центрів, великих міст для того, щоб заручитися їхньою підтримкою. Проте у мене є обґрунтовані підстави з приводу того, що “Слуга народу” зможе виграти хоча б одне місто-мільйонник, я маю на увазі мера”, – заявив Магда.

Магда наголосив, що показовими будуть вибори у Києві, де для “Слуги народу” важливо провести велику фракцію, щоб торгуватися з мером Віталієм Кличком, наприклад, за посаду секретаря Київради.

“І це для Кличка, до речі, такий вагомий момент, як він буде в даному випадку діяти”, – зазначив він.

Чому рейтинги ОПЗЖ і Партії Шарія зростають?

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА пояснив, що рейтинги партії “Опозиційна платформа — За життя” і співголови фракції ОПЗЖ Юрія Бойка мають тенденцію до зростання з однієї простої причини. За його словами, кілька телеканалів, які прихильні до партії ОПЗЖ, впливають на думку українців.

“У нас є цілий “букет” телевізійних каналів, які впливають, грають на ностальгії. Є так звані анонімні телеграм-канали, які теж просувають відомі тези. Вони відповідно формують свої підходи. Плюс накладається нестабільна економічна ситуація, відсутність в Україні сакралізації влади”, – зазначив політолог.

Магда додав, що Партія Шарія просуває різноманітні російські меседжі, на які мають реагувати правоохоронні органи.

“Шарій, я так розумію, став на шлях такого показового протистояння з Офісом президента. Це суто технологічно називається тактикою підтягування до лідера. Вона не є якоюсь надзвичайно новою. Все залежить від того, як, власне, Шарію будуть протидіяти. Можу нагадати, що за президентства Порошенка він теж перебував за кордоном, але тоді чомусь про Партію Шарія не було нічого чути. Тобто це означає, що це питання лежить не тільки в сфері партійного будівництва. Це питання лежить в сфері діяльності спеціальних служб. Бо Шарій просуває дуже активно різноманітні російські меседжі, і на них має реагувати не лише Мін’юст, але й відповідні правоохоронні органи”, – заявив директор Інституту світової політики.

Як “справа Порошенка” впливає на рейтинг опозиції?

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА зазначив, щорейтинг п’ятого президента України, лідера партії “Європейська Солідарність” Петра Порошенка і без того зростає, але низка проросійських телеканалів постійно створюють антирейтинг Порошенку.

“Треба розуміти, що у Порошенка значний антирейтинг. І цей антирейтинг постійно створює низка проросійських телеканалів і телеканалів, які працюють на Володимира Зеленського. Тут треба розуміти, що з антирейтингом боротися достатньо важко. Треба зауважити, що Порошенку інкримінують не фінансові зловживання чи корупцію, про яку кричали під час президентської кампанії, а, власне, його безпосередні дії як президента. І це викликає щонайменше подив у багатьох людей. І у нас в Україні, до всього іншого, досить лояльно ставляться до тих, хто переслідує, при чому переслідує, на думку більшості людей, безпідставно. Тому я думаю, що такої всезагальної консолідації навколо Порошенка не відбудеться, але опозиція буде зміцнюватися”, – пояснив політолог.

Фото: REUTERS / Gleb Garanich

Як економічна ситуація в країні впливає на рейтинг Зеленського?

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА заявив, що економічна ситуація в країні грає проти “Слуги народу”. Він пояснив, що мільйони людей протягом чотирьох місяців пандемії коронавірусу не отримали не лише грошей, фінансової допомоги, але й чіткого орієнтиру, чого їм очікувати.

“Добре, заборонили знімати пеню, тобто штрафувати по кредитах, які невчасно виплачені. По 1 тис. гривень видали пенсіонерам. Але що таке зараз тисяча гривень одноразової виплати навіть для пенсіонерів? Це не дуже багато, будемо відверті. Але зверніть увагу, що перерозподіл коштів під гаслом боротьби з коронавірусом зіграв на користь МВС та на користь обмеженої кількості компаній, які зараз займаються “великим будівництвом”, яке, за великим рахунком, є блефом. І, відповідно, будуть так і далі діяти”, – вважає політолог.

Експерт Інституту Growford ОЛЕКСІЙ КУЩ зазначив, що у наших виборців, на жаль, відсутній так званий причинно-наслідковий аналіз. Коли людина пам’ятає минуле, аналізує сьогодення й прогнозує майбутнє.

“У нас, на жаль, багато людей мають так звану кліпову свідомість і реагують на конкретні події, не зіставляючи та не аналізуючи. Тому в країнах Заходу, де розвинене причинно-наслідкове мислення, Зеленський як політик давно б зник. У нас люди як оцінюють? Вони оцінюють через власну кишеню. Шкала оцінки вмісту кишені відбувається через тарифи, інфляцію, девальвацію і податки. Чотири такі основні показники”, – розповів він.

“Тобто Зеленський в цьому плані українців поки ніяк не зачепив. Тобто нових податків немає. Гривня більш-менш стабільна. Інфляція взагалі перебуває на історично мінімальних показниках. Тарифи навіть трохи скоротилися”, – пояснив Кущ.

Експерт зауважив, що більшість українців не хочуть аналізувати те, що тарифи знизилися не тому, що Зеленський так захотів, а тому що зараз на світових ринках було рекордне падіння цін на природний газ.

“Якби у нас була модель визначення справедливих тарифів відповідно до ринкової вартості газу, то газ для населення повинен був коштувати максимум 2 тис. грн за тисячу кубів, а тарифи на тепло й гарячу воду повинні були бути в півтора раза нижчими. Західний виборець вважав би, що тарифи повинні були бути знижені набагато радикальніше, ніж вони були знижені. З приводу інфляції західний виборець зрозумів би, що проблема в тому, що глобальна криза і різке падання платоспроможного попиту з боку населення, з боку бізнесу і в 2019 році різке зміцнення гривні на 15% насправді знищили українську економіку. Низька інфляція це скоріше зло, нічого позитивного в цьому немає. У нас виборець оцінює сам факт. Він не оцінює причинно-наслідковий зв’язок”, – пояснив Олексій Кущ.

Чи можливі акції-протести в Україні?

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА нагадав, що зараз масові акції  проблематично влаштовувати через карантин, який хоч і адаптивний, але є. Вже восени можливі акції протесту через те, що анонсовані місцеві вибори й політична ситуація будуть штовхати політичних лідерів до їхнього проведення.

“І тому треба розуміти, що голоси від Зеленського часто перетікають проросійським силам. Тому вони теж будуть зацікавлені в тому, щоб максимально вигребти з-під Зеленського електоральну підтримку. Є ще один факт, який на Банковій не зовсім розуміють, що Росії не потрібен жоден рейтинговий український президент незалежно від його прізвища. Тобто Путіну не потрібен співрозмовник, у якого високий рейтинг, який опирається на значну підтримку наших громадян. Йому потрібен візаві, якого легко розхитувати”, – наголосив політолог.

Фото: EPA-EFE / CHARLES PLATIAU

Експерт Інституту Growford ОЛЕКСІЙ КУЩ вважає, що до осені нічого особливо не зміниться. Вже з осені українці на своїй власній кишені почнуть відчувати реальні плоди економічної діяльності Зеленського і тоді відбудеться справжнє падіння його рейтингу.

“Я думаю, що восени буде дуже складна економічна ситуація, у нас не буде швидкого виходу з кризи. Наприклад, Трамп, який виходить і говорить про кризу, або Макрон, вони говорять про дуже складну кризу і колосальні економічні виклики. Але при цьому вони говорять, що ось наш пакет економічної допомоги малому та середньому бізнесу, населенню. А наша влада каже про те, що ніякої допомоги не буде тому, що ніякої кризи немає. Все добре, криза закінчилася. Це ось рівень спілкування з виборцем, рівень спілкування з людьми”, – зауважив Олексій Кущ.

На чому тримається рейтинг Зеленського?

Експерт Інституту Growford ОЛЕКСІЙ КУЩ зазначив, що рейтинг Зеленського тримається через те, що поки на політичному горизонті немає альтернативи Зеленському, а старі партії українці вже не хочуть підтримувати.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА пояснив, що на користь Зеленського грає один простий факт, що великі всеукраїнські телеканали проти нього не працюють.

“Не можна сказати, що якийсь потужний загальнонаціональний телеканал діє проти Зеленського. Хоча, є телеканал “Прямий”, “5 канал”. Вони в плані інформаційних каналів помітні, але багато хто з громадян не хочуть отримувати інформацію в чистому вигляді, а хочуть дивитися розважальні передачі з випусками новин. А на телеканалах “Інтер”, “Україна” і “1+1” градус опонування Зеленському набагато нижчий від того градусу, який був під час президентства Порошенка”, – зазначив політолог.