Вміння знайти достовірну інформацію – корисна навичка, особливо у таких кризових ситуаціях, як пандемія. Тому Explainer підготував інструкцію, як розпізнати фейкові новини, та склав підбірку сайтів, на яких можна знайти достовірну інформацію про коронавірус.

Почнемо спочатку. Зберігайте спокій та мисліть критично

Під час кризових ситуацій люди схильні діяти емоційно і вимикати критичне мислення. Завдяки соцмережам та месенджерам фейкові новини поширюються надзвичайно швидко. Зважайте і на те, що фейкові новини можуть містити деяку правдиву інформацію, що значно ускладнює визначення того, що є правдою, а що – ні.

Ще більше ускладнює ситуацію й те, що фейками можуть ділитися люди, яким ви довіряєте: друзі, члени родини, лікарі або просто авторитетні для вас люди. Найімовірніше, вони теж діяли емоційно і навіть не прочитали новину перед тим, як поділитися з вами.

Перш ніж ви також вирішите поділитися новиною, прочитайте її ретельно та виконайте кілька нескладних перевірок, аби встановити її правдивість.

На що варто звертати увагу?

Джерело інформації. Ви маєте чітко розуміти, хто є джерелом інформації. Якщо в інформації немає джерела або воно анонімне, то така інформація зазвичай недостовірна. Фейки також можуть поширюватися з неверифікованих акаунтів у соцмережах та з підозрілих або маловідомих сайтів.

Достовірна інформація має мати гіперпосилання на офіційні сайти, інституції, дослідження та експертів. Якщо ви не можете перевірити інформацію за посиланням, то вона, ймовірно, є неправдивою.

Експертиза. Джерелом багатьох фейкових новин є анонімні експерти: “японські лікарі”, “британські дослідники” тощо. Переконайтеся, що експерт представляє інституцію, а сама інституція дійсно існує і має досвід надання кваліфікованої експертизи.

Також не можна вірити повідомленням незнайомої з вами особисто “медсестри з Бергамо” або “знайомого знайомої” – це не достовірна інформація, а чутки. Їх не варто поширювати.

Граматика. Звертайте увагу на орфографічні та граматичні помилки – якщо їх багато, то це привід замислитися. Також не варто вірити інформації, яка написана капслоком або містить багато знаків оклику.

Фейки можуть прикриватися начебто англомовними джерелами. Якщо ви бачите в англійському тексті не притаманні цій мові конструкції – це, імовірно, фейк.

WOW-ефект. Якщо інформація містить замало фактів і забагато емоційних епітетів та викликає у вас сильні почуття гніву, радости або подиву – це ознака фейку. Якщо перше, що спадає вам на думку, коли ви бачите інформацію, що такого не може бути, то, зазвичай, так воно і є.

Також не варто вірити інформації, яка написана капслоком або містить багато знаків оклику.

Як перевірити, чи інформація не фейк?

На сайті ВООЗ є розділ «Руйнівники міфів», на якому спростовуються чутки про коронавіруси. До цієї ініціативи долучилася і провідна інформаційна агенція AFP (“Агентство Франc Прес”), яка має окремий розділ «Руйнування коронавірусних міфів».

На сайті Full Fact та на розділі інформаційного агентства The Associated Press APFactCheck можна ознайомитися із абсолютно різними недостовірними новинами, зокрема про коронавірус.

Інтернет-ресурс з перевіки фактів Snopes має колекцію фейкових матеріалів, присвячених коронавірусу.

Для перевірки фактів також варто звернути увагу на ініціативу Міжнародної мережі з перевірки фактів Інституту Пойнтера, що об’єднує 100 фактчекерів у 45 країнах.

На сайті проєкту з боротьби з дезінформацією в Інтернеті від Google News Lab First Draft News можна знайти практичні поради, як правильно висвітлювати COVID-19 та як уповільнити поширення дезінформації.

Де шукати інформацію про COVID-19?

Для початку забудьте про звичайні пошукові системи. Розпочніть свій пошук із сайту PubMed. Це величезна текстова база даних медичних публікацій, створена Національною бібліотекою США з медицини. Тут ви можете отримати доступ до статей з медицини та біології, які перед публікацією були перевірені іншими вченими.

На сайті найбільшої в світі бібліографічної бази медичних статей MedlinePlus можна також знайти посилання на корисну інформацію. База охоплює близько 75% світових медичних видань.

Усі рекомендації медичних організацій щодо Covid-19 зібрано на сайті UpToDate.com. Це інформаційний ресурс з клінічної медицини, створений на основі особистого досвіду багатьох медиків.

Найголовніші джерела інформації про Covid-19

Всесвітня організація охорони здоров’я

На сайті можна прочитати про те, як поширюється вірус у світі, як з ним борються, поради для мандрівників та відповіді на поширені запитання — усю інформацію зібрано на одній сторінці.

Можете також підписатися на Facebook-сторінку представництва ВООЗ в Україні.

Центр з контролю та профілактики захворювань в США (CDC)

Ще одне офіційне та надійне джерело інформації. На сайті зібрано чимало фахових та практичних порад.

Можете підписатися також на Facebook-сторінку організації.

Європейський центр з профілактики та контролю захворюваності

На сайті ви знайдете чимало аналітичних матеріалів про коронавірус, інфографіку та мапи, а також інформацію, як борються з Covid-19 у Європі.

Міністерство охорони здоров’я України

На сайті МОЗ можна знайти оперативну інформацію про поширення коронавірусу в Україні, рекомендації та інфографіку.

Також радимо підписатися на офіційний Telegram-канал МОЗ. На ньому кілька разів на день публікують свіжі та перевірені дані про поширення COVID-19 в країні.

Також можна поставити запитання про коронавірус їхньому боту.

Центр громадського здоров’я

На сайті Центру також можна знайти корисні поради та всі свіжі та перевірені дані про поширення коронавірусу в Україні та світі.

Можна також підписатися на Facebook-сторінку організації.

Інформаційна сторінка Кабміну про COVID-19

На сайті ви можете дізнатися про карантинні обмеження, групи ризику, діагностику та профілактику захворювання.

Наукова інформація

Достовірну довідкову інформацію можна також знайти на сайтах Гарвардської школи громадського здоров’я ім. Т. Х Чена та Школи громадської охорони здоров’я імені Джона Гопкінса.

На сайті Elsevier – однієї з найбільших науково-технічних видавничих компаній світу, можна знайти чимало підготовленої експертами інформації про COVID-19.

Уся інформація перебуває у вільному доступі та містить рекомендації для лікарів та пацієнтів.

Elsevier також є видавцем одного з найпрестижніших медичних журналів світу The Lancet, який ми також радимо читати.

На сайті академічної видавничої компанії Springer Nature можна знайти численні наукові статті з журналів, що видає компанія.

Вся інформація перебуває у вільному доступі.

Мапи та джерела даних

Слідкувати онлайн за кількістю підтверджених випадків COVID-19 можна на мапі, створеній у дослідному центрі системних наук та інженерії при університеті імені Джона Гопкінса.

Також рекомендуємо онлайн-мапу від ВООЗ.

Для відстежування поширення коронавірусу на території України рекомендуємо мапу, створену на основі даних ОДА та Центру громадського здоров’я.

У мапі відображаються лабораторно підтверджені випадки захворювання (червоним) та підозри щодо ймовірного інфікування (жовтим). Зеленим позначено основні медичні заклади, які можуть приймати інфікованих, і місця, де не підтвердили випадки зараження коронавірусом.

Статистику та дослідження про COVID-19 можна переглянути на сайті Our World in Data. Дослідницька група базується в Оксфордському університеті та подає складну наукову інформацію у вигляді зрозумілої інфографіки та візуалізації.

ЗМІ

Серед ЗМІ, які багато та якісно пишуть про медицину і, зокрема, про COVID-19, можемо порекомендувати такі:

STAT

Vox

“Медуза”

 The Conversation

Інформація оновлюється…