3 листопада у США обирали президента. Фаворитом перегонів, за всіма передвиборчими опитуваннями, був 77-річний Джо Байден – кандидат від Демократичної партії, колишній віцепрезидент у Барака Обами.

Проте через те, що багато виборців голосувало поштою, підрахунок голосів затягнувся на кілька діб. На момент публікації статті підрахунок ще триває, проте Байден утримує лідерство у достатній кількості штатів, щоб виграти президентські перегони. Тож, найімовірніше, саме Байден стане наступним президентом США.

Explainer відповідає на найважливіші запитання про ймовірного президента США та пояснює, якою буде його політика щодо України.

Кажуть, що перемога Байдена вигідна для України. Це так?

Думки експертів розділилися, але якщо коротко, то для України неважливо, хто президент США – Байден чи Трамп. Політика США щодо України з ключових питань не зміниться. Як для адміністрації Трампа, так і для Байдена Україна не стане пріоритетом зовнішньої політики.

Під час виборчої кампанії штаб Джо Байдена оприлюднив бачення подальших відносин із Україною в разі перемоги кандидата. Так, пріоритетними питаннями названо закінчення війни на Донбасі, надання військової допомоги, зокрема летального зброї, та боротьба з корупцією.

Фото: Радіо Свобода

Девід Саттер, старший науковий співробітник Hudson Institute, вважає, що у взаєминах з Україною головний акцент робитиметься на боротьбі з корупцією. Так, свого часу, ще на посаді віцепрезидента США, Байден заявляв, що його основним напрямом діяльності в Україні є боротьба з корупцією. Найімовірніше, і на посаді президента він не змінить своєї політики щодо України.

Яка позиція Байдена щодо агресії Росії?

Щоб зрозуміти погляди Байдена щодо Росії, слід прочитати його колонку у Foreign Affairs, що має промовисту назву “Як протистояти Кремлю”.

Росію у статті названо агресивною країною, що втратила шанс на демократизацію. Її влада безсоромно атакує основи західної демократії по всьому світові, безуспішно намагається втримати у сфері свого впливу Грузію та Україну, хоче відірвати Східну Європу від ЄС, а також організовує енергетичні та інформаційні підривні кампанії проти країн Заходу. Протидіяти подібним діям Росії треба жорстко – впровадженням санкцій.

Байден переконаний, що Кремль вплинув на хід американських виборів не тільки у 2016 році, а й у 2020 році, бо категорично не хоче його перемоги.

Найбільш промовисто погляди Байдена сформульовано у релізі щодо отруєння Олексія Навального «Новачком». Російську владу названо у релізі “параноїдальним режимом, що не терпить жодної критики або інакомислення”.

“Як президент, я буду робити те, що відмовляється робити Дональд Трамп: працювати з нашими союзниками і партнерами, щоб притягти режим Путіна до відповідальності за його злочини”, – наголосив Байден.

Чому Байдена взагалі висунули кандидатом у президенти? Він не застарий для президентства?

Хоча Байдену вже 77 років, проте саме його чималий досвід у політиці й став вирішальним фактором його висунення. Демпартії на виборах був потрібен кандидат, який би зміг протистояти харизмі та авторитету Трампа як чинного президента – таким став Байден, який має 48-річний досвід у політиці.

Окрім цього, на відміну від решти кандидатів-демократів, його рівномірно підтримували усі ключові фігури партійного істеблішменту та виборці, які з теплотою згадують роки президентства Обами.

А що у Байдена зі здоров’ям?

Якщо коротко, то як для його віку все дуже добре. Принаймні про це свідчать результати останнього медичного висновку у грудні 2019 року. У звіті Кевіна О’Коннора, доцента медицини Університету Джорджа Вашингтона, Байдена названо «енергійним» та гідною кандидатурою, щоб успішно стати президентом.

У висновку йдеться, що Байден приймає антикоагулянти та ліки проти кислотного рефлюксу, холестерину та сезонної алергії.

За словами О’Коннора, Байден не вживає алкоголю й тютюну.

Крім цього, відомо, що Байден переніс кілька операцій на носових пазухах, йому видалили жовчний міхур та кілька немеланомних ракових утворень шкіри.

О’Коннор сказав, що коли він вперше зустрівся з Байденом у 2009 році, тодішній віцепрезидент страждав від епізодичної фібриляції передсердь, коли іноді серце починає битися не в ритмі. Але на момент обстеження у 2019 році О’Коннор зазначив, що у Байдена не виявлено симптомів фібриляції передсердь.

Що буде зі здоров’ям Байдена під час його президентства, ніхто достеменно не знає, але прогнози лікарів та науковців позитивні.

А що буде, якщо Байден помре під час своєї першої каденції?

Відповідно до закону про спадкоємність президентської влади від 1947 року (Presidential Succession Act), якщо президент помре, тяжко захворіє або з якоїсь іншої причини втратить здатність виконувати свої обов’язки, то президентом має стати чинний віцепрезидент. У випадку з Байденом – це Камала Гарріс.

Ок, а хто така Камала Гарріс?

Камала Гарріс – досвідчений політик з майже бездоганною репутацією. Їй – 55 років. Юристка за освітою, вона працювала головною прокуроркою Каліфорнії та прокуроркою Сан-Франциско.

У 2016 році її було обрано до Сенату США.

Перша в історії США жінка-віцепрезидентка і перша представниця етнічної та расової меншин на цій посаді – її батьки іммігранти з Індії та Ямайки.

Фото: Michael Perez / AP

Упродовж своєї передвиборчої кампанії Гарріс засуджувала агресію Росії щодо України: “Незаконна окупація Криму Росією є грубим порушенням міжнародних норм, за якими рухався світ з часів Другої світової, так само, як і підтримка Росією бойових операцій на сході України та кібератаки”.

Що відомо про першу леді?

Її звати Джилл Байден, їй 69 років, вона педагогиня та професорка англійської мови у Громадському коледжі Північної Вірджинії і вважається першою в історії США другою леді, яка мала оплачувану роботу, поки її чоловік був віцепрезидентом.

Фото: Joseph Prezioso / AFP

Як для Джо Байдена, так і для Джилл – це вже другий шлюб.

У віці 19 років Джилл вийшла заміж за колишнього професійного футболіста на ім’я Білл Стівенсон, проте за кілька років вони розлучилися. Після весілля Джилл вступила до Делаверського університету, де займалася лінгвістикою.

Перша ж дружина Байдена Нейлія разом із однорічною донькою Наомі загинули в автокатастрофі у 1972 році. Ще двоє дітей Бо та Хантер дивом вижили, хоча й були в тому самому авто.

У 1975 році Джилл і Джо познайомилися на побаченні всліпу – вона вчилася в університеті, а він був старший за неї на 9 років та виховував двох дітей.

Джо Байден чотири рази просив її руки й серця, але тільки на п’ятий раз вона дала згоду.

17 червня 1977 року Джилл і Джо одружилися у каплиці ООН в Нью-Йорку. Поруч з ними біля вівтаря були Бо і Хантер. За чотири роки у пари народилася донька Ешлі.

Родина Байденів під час першої президентської кампанії Джо Байдена, 1988 рік

Наразі у Джо та Джилл п’ятеро онуків: Наомі, Фіннеган, Мейзі, Наталі та Хантер.

Очікуючи на народження доньки Ешлі, Джилл отримала ступінь магістра педагогіки у West Chester State College, а у 1987 році закінчила університет Вілланова, захистивши ступінь магістра мистецтв.

Вона викладала англійську мову та читання у школах протягом 13 років, а також викладала підліткам із особливими потребами у психіатричній лікарні. З 1993 по 2008 рр. вона викладала англійську та письмо у Делаверському технічному громадському коледжі (Delaware Technical Community College).

Коли Джо Байден вперше балотувався у президенти в 1988 році, вона заявила, що продовжить навчання дітей з емоційними розладами, навіть якщо стане першою леді.

«Я знала, що якщо дозволю собі «пригальмувати», життя Джо мене повністю поглине, – розповіла Джилл. – Але у мене є своя робота і своє життя, в якому я корисна іншим».

У 2013 році у Бо Байдена діагностували рак мозку. На жаль, два роки по тому він помер у віці 46 років. Після цього Джо і Джилл регулярно брали участь у національних кампаніях з боротьби з раком.

А 14 лютого 2020 року Джо опублікував їхню спільну фотографію в Instagram, підписавши її так: «З днем святого Валентина, кохання всього мого життя і життя всієї моєї любові. Я люблю тебе, Джилл».

А як син Джо Байдена Гантер пов’заний з Україною?

Гантер Байден — молодший син Джо Байдена і його слабке місце. Медіа часто писали про наркотичну та алкогольну залежності Гантера Байдена. Все це створювало для його батька негативний імідж.

Один зі сканалів, у який потрапив Гантер, напряму пов’язаний із Україною.

Байден-молодший з 2014 по 2019 роки перебував у Раді директорів української газовидобувної компанії Burisma, яка належить ексміністру екології Миколі Злочевському.

Суть скандалу полягала в тому, що Джо Байден як віцепрезидент та відповідальний за український напрям американської політики начебто погрожував скасувати грошову допомогу Києву, якщо не буде звільнено генпрокурора Віктора Шокіна, який розслідував діяльність Burisma. І в цьому полягав начебто конфлікт інтересів.

Фото: Reuters

У 2019 році Дональд Трамп публічно звинуватив Джо Байдена в тиску на українську владу. Під час першої ж телефонної розмови із президентом Зеленським Трамп вимагав компромату на Байдена, натякаючи на те, що від цього залежить військова допомога Україні.

Для самого Трампа це мало сумні наслідки, запустивши процес імпічменту.

Які політичні погляди Джо Байдена? Чим він відрізняється від Трампа?

Джо Байдена вважають поміркованим демократом. Він критикує низку рішень Дональда Трампа, зокрема у сферах охорони здоров’я та екології, та обіцяє американцям кардинальні зміни.

Байден жорстко критикував повільну реакцію Трампа на пандемію COVID-19, через що Сполучені Штати були лідерами з кількості випадків зараження.

Через протести з приводу смерті Джорджа Флойда Байден пропонує провести реформу системи правосуддя. Зокрема, він хоче дозволити поліції використовувати зброю тільки при прямій загрозі життю (зараз полісменам дозволено стріляти, якщо вони хоча б відчують загрозу).

Байден також пообіцяв зупинити скандальний проєкт Трампа – будівництво прикордонної стіни між США та Мексикою. Проте він не підтримав декриміналізацію незаконного перетину кордону.

Щодо зовнішньої політики, то Байден планує відновити членство США у ВООЗ та участь США у Паризькій угоді, а також максимально скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу до 2050 року.

Байден обіцяє проводити жорсткішу політику щодо РФ, виступаючи за збереження санкцій та проти повернення Росії до G7.