У середу, 8 січня, Іран випустив понад десяток ракет по базах в Іраку, де дислокуються американські військові. Обстрілів, що почалися після першої години ночі за київським часом, зазнали щонайменше два об’єкти, повідомили в Пентагоні. Це аеропорт Ербілі і авіабаза Айн аль-Асад.

За півтори години після першої атаки Іран почав другу хвилю ударів. Загалом Іран випустив понад 20 ракет, під обстріл потрапила ще й авіабаза в місті Таджі на північ від Багдада.

Відповідальність за атаку взяв на себе Корпус вартових ісламської революції – іранський військово-політичний елітний підрозділ, що виконує функції армії, поліції, жандармерії та органів держбезпеки. Офіційно є частиною збройних сил Ірану. Атака стала відповіддю на вбивство іранського генерала, командира елітного підрозділу “Аль-Кудс” Касема Сулеймані.

Корпус стражей исламской революции

Тегеран попередив, що якщо США здійснять будь-які дії у відповідь, то Іран гарантує “болючу” відплату. Корпус вартових Ісламської революції заявив, що в разі бомбардування іранської землі об’єктами для удару стануть міста Дубай (Об’єднані Арабські Емірати) і Хайфа (Ізраїль).

Глава МЗС Ірану Джавад Заріф назвав авіаудари проти американських об’єктів “пропорційними заходами” у відповідь на “боягузливі атаки проти наших громадян і високопоставлених політичних діячів”. Він додав, що Тегеран не бажає “ескалації війни”.

Точних даних про потерпілих в ході іранських авіаударів немає. В іракській армії повідомили, що не зазнали втрат під час обстрілу.

Після першої атаки Ірану президент США Дональд Трамп провів нараду зі своєю командою з нацбезпеки. У ній взяли участь віце-президент Майк Пенс, держсекретар США Майк Помпео і міністр оборони Марк Еспер.

Після другої ракетної атаки Ірану та попереджень від Корпусу вартових Ісламської революції Трамп написав в Twitter, що США проводять оцінку збитків від обстрілів.

“Все йде нормально! У нас на сьогоднішній день наймогутніша та найбільш оснащена армія, аніж будь-де в світі. Я зроблю заяву завтра вранці”, – написав він.

Що буде далі?

Стриманість адміністрації Трампа, можливо, є ознакою того, що американо-іранський конфлікт, який різко загострився після удару по Сулеймані, може незабаром відновитися.

Американські ЗМІ відзначають, що попередники Трампа, президенти Барак Обама та Джордж Буш – молодший, не ризикнули піти на вбивство Сулеймані саме через побоювання війни з Іраном.

На думку експертів, якщо США все ж таки зважиться на конфлікт, то майже точно спробує як і під час операції “Буря у пустелі” серією потужних ударів знищити військову перевагу Ірану.

Важливо додади, експерти відзначають, що жодна країна не хоче повномасштабного конфлікту, а Трамп каже, що надає перевагу миру коли мова йде про Іран. Але не варто скидати з рахунків і ймовірність війни, особливо зараз, коли керівництво Ірану відповіло ракетними ударами за смерть Сулеймані.

Експерт Центру нової американської безпеки Ілан Голденберг зазначив, що Іран вважав за необхідне відповісти на вбивство Сулеймані, але не хотів розв’язувати з США відкриту війну.

Іран мав зробити щось швидко, щось символічне, щось публічне, з огляду на те, наскільки публічним було вбивство Сулеймані. Цей іранський напад є сміливим. Це головне. Це важливо. Потім іранці на власному державному телебаченні говорять, що було вбито 30 американців, і що іранські літаки летять на іракську територію. Вони кажуть всілякі божевільні речі, які дійсно призначені для їхньої власної внутрішньої аудиторії. Таким чином, реальність така, що Іран знайшов спосіб, принаймні на даний момент, відповісти відносно пропорційно.

Ілан Голденберг, експерт Центру нової американської безпеки

Як США можуть спробувати виграти війну

Стратегія США швидше за все передбачає використання переважно повітряної та військово-морської могутності, аби на ранньому етапі пересилити Іран.

Американські військові будуть бомбити іранські кораблі, військові літаки, місця розміщення ракет, ядерні об’єкти та навчальні полігони, а також запускати кібератаки на більшій частині військової інфраструктури країни. Мета полягала б у тому, щоб протягом перших кількох днів та тижнів зруйнувати іранські збройні сили, що ще більше ускладнило б для Тегерана протистояння американській силі.

Експерти кажуть, що цей план безперечно має сенс як вступний залп, але він не наблизить до перемоги у війні.

Малоймовірно, що іранці капітулюють. Майже неможливо уявити, що масштабна повітряна кампанія дасть бажаний результат. Це тільки призведе до ескалації, а не до капітуляції

Майкл Ханна, експерт по Близькому Сходу центру Centuary Foundation в Нью-Йорку

Це не допоможе тому, що тривалий потік авіаударів, ймовірно, призведе до загибелі тисяч іранців, в тому числі невинних цивільних осіб. Це, крім іншого, могло б стимулювати іранське суспільство піднятися проти США.

На сьогоднішній день найбільш ризикованим було б вторгнення в Іран. Тільки логістика вражає уяву, і будь-яка спроба випробувати її буде видною за багато миль.

Географія також підступна. У країні є невеликі гірські ланцюги вздовж деяких з її меж. Вхід з афганської сторони на сході означав би перетин двох пустель. Саме з цих причин приватна розвідувальна фірма Stratfor назвала Іран “фортецею” ще в 2011 році.

І є людські втрати. Війна між США та Іраном, ймовірно, призведе до загибелі тисяч або сотень тисяч осіб. Експерти вважають, що спроба насильницького зміщення керівництва країни може призвести до того, що ця кількість буде обчислюватися мільйонами.

Як Іран може спробувати виграти війну

Колишній заступник командувача силами кібернетичного командування Збройних Сил США генерал-лейтенант Вінсент Стюарт вважає, що стратегія Ірану буде полягати в тому, щоб, за можливості, уникати прямих звичайних операцій із застосуванням сили.

Вони будуть намагатися нав’язати витрати в глобальному масштабі, завдаючи удару по інтересах США за допомоги кібероперацій та цілеспрямованого тероризму з метою розширення конфлікту, одночасно заохочуючи міжнародне співтовариство стримувати дії Америки.

Вінсент Стюарт, екс-заступник командувача силами кібернетичного командування Збройних Сил США

Велика мережа довірених осіб та елітних підрозділів Ірану, таких як Корпус вартових ісламської революції, може бути задіяна для знищення американських солдатів, дипломатів та громадян по всьому регіону.

Експерти кажуть, що американські війська в Сирії погано захищені та мають невелику підтримку, що робить їх легкою мішенню.

Союзники США також будуть головними цілями. Хезболла, підтримувана Іраном терористична група в Лівані, може атакувати Ізраїль ракетами та почати власну жорстоку боротьбу.

Боевики Хезболлы

Іран може спонукати терористичні організації нанести удар всередині Саудівської Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратів та інших країн Перської затоки. Минулого року він планував та наносив удари безпілотниками по двох великих нафтових об’єктах Саудівської Аравії в глибині королівства, викликаючи потрясіння на світових ринках. Його підтримка повстанців-хуситів в Ємені, в основному, напевно збільшиться, пропонуючи їм більше зброї і засобів для нападу на аеропорти, військові бази і енергетичні установки Саудівської Аравії.

Експерти відзначають, що “Ісламська держава”, ймовірно, має сплячі осередки в Європі та Латинській Америці, і вони можуть піднятися на поверхню драматичними та насильницькими методами. Наприклад, у 1994 році терористи, пов’язані з Іраном, розбомбили центр єврейської громади в столиці Аргентини, Буенос-Айресі, убивши 85 людей і поранивши ще близько 300 осіб.

Хаос також буде поширюватися на кібернетику. Іран є головною загрозою для США в кіберпросторі. Починаючи з 2011 року Іран атакував понад 40 американських банків, в тому числі JPMorgan Chase і Bank of America. Атака призвела до того, що у банків виникли проблеми з обслуговуванням клієнтів, а у клієнтів виникли проблеми з використанням банківських послуг.