Вимушена ізоляція – зовсім не привід забути про духовне збагачення та саморозвиток. Невідомо, як довго триватиме карантин, тож Explainer склав докладний список онлайн-ресурсів, завдяким яким можна, не виходячи з дому, відвідати бібліотеки, музеї та картинні галереї, насолодитися музикою в опері та грою акторів у театрі.

Бібліотеки

Найбільшим англомовним онлайн-ресурсом безкоштовних цифрових книг, який налічує понад 3 млн текстів, є Internet Archive. Веб-сервіс підтримує електронну бібліотеку, архів мережевих і мультимедійних ресурсів, програмного забезпечення, фільмів, книг і звукозаписів.

Проєктами цієї організації є Project Gutenberg та OpenLibrary.

Проєкт Гутенберг містить майже 60 тис. книг у вільному доступі англійською, португальською, німецькою та французькою мовами. Більшість книг тут – зразки класики або твори, які були видані давно й на них згідно з американським законодавством вже не діють авторські права. Знайти потрібний твір можна, використовуючи пошук за мовою або тематикою книги.

OpenLibrary – це бібліотека творів класичної літератури, що нараховує понад мільйон оцифрованих книжок, які перебувають у суспільному надбанні США.

ERIC – інформаційний центр навчальних ресурсів (The Education Resources Information Center, ERIC), фінансується Інститутом педагогічних наук Міністерства освіти США, надає доступ до 1,5 млн бібліографічних записів – цитат, статей, журналів та інших матеріалів, пов’язаних із викладанням та навчанням, з яких приблизно чверть доступні у повнотекстовій версії.

Українське видавництво «Наш Формат» на час карантину пропонує скористатися промокодом homealone, щоб отримати безкоштовний доступ до 10 електронних книг видавництва.

Europeana – це інтернет-портал, який містить мільйони книг, картин, фільмів, музейних предметів та архівних записів, які були оцифровані по всій Європі. Колекції Британської бібліотеки, Лувра та ще понад 2000 установ по всій Європі допоможуть вам якнайретельніше дослідити культурну та наукову спадщину Європи від передісторії до наших днів. Джерела представлено всіма європейськими мовами (зокрема, українською).

Цифрова академічна бібліотека JSTOR зробила справжній подарунок для поціновувачів науки, тимчасово відкривши доступ до бази з 6000 електронних книг та понад 150 журналів. Все це можна прочитати, не створюючи облікового запису.

Кіно

Поціоновувачі українського кіно можуть подивитись українські фільми на стрімінговій платформі Takflix, а на першій українській онлайн-платформі DOCU/SPACE можна переглянути документальні фільми, зняті в Україні та про українців силами різних громадських організацій спільно з Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини DOCUDAYS UA. Колекцію онлайн-кінотеатру обіцяють регулярно доповнювати новими фільмами.

Міжнародний фестиваль документального кіно IDFA відкрив доступ до майже 300 своїх фільмів. Справжній подарунок для усіх любителів документалки!

Якщо хочете дізнатися більше про історію кінематографа, про великих кінорежисерів та їхні фільми – радимо подкаст “Історія кіно” відомого кінокритика Антона Доліна. Щочетверга з’являється новий епізод подкаста.

Театр і музика

Карантин – не привід відмовлятися від перегляду театральних вистав. Сучасні технології роблять колись неможливе – можливим. На сайті Open Theatre ви можете переглянути не тільки онлайн-трансляції вистав, а й зазирнути за лаштунки. Також маєте можливість дізнатися багато цікавого про історію театру з відеолекцій театральної критикині Лєни Мигашко.

Національний театр ім. Івана Франка на YouTube-каналі транслює записи старих вистав. Вони доступні протягом доби, стежити за розкладом можна на Facebook-сторінці.

Національний академічний театр оперети через день транслює вистави на YouTube-каналі. Трансляції починаються о 19:00.

Розклад вистав тут.

Метрополітен Опера

З 16 березня маєте змогу слухати онлайн відомі музичні твори у постановках знаного нью-йоркського театру. Відео вистав, записаних протягом останніх 14 років, викладають на офіційному сайті театру о 01:30 за київським часом, і дивитися їх безкоштовно можна ще 20 годин після цього.

Ви також можете отримати доступ до потоків через застосунок Met Opera on Demand для пристроїв Apple, Amazon, Android та Samsung Smart TV.

У цей вікенд будуть іти опери Ваґнера: “Нюрнберзькі мейстерзінгери” у суботу та “Загибель богів” у неділю.

Розклад усіх вистав тут.

Віденська опера

Опера у Відні також відкрила доступ до своїх спектаклів онлайн: стріми починаються ввечері о 17:00 (якщо це опера Ваґнера), або о 18:00 (за Києвом) для решти. 

Цієї суботи ви якраз можете переглянути “Загибель богів” Ваґнера, а у неділю – “Ромео і Джульєтту” Шарля Гуно.

Розклад усіх вистав тут.

Берлінська філармонія

Філармонія в Берліні до 31 березня відкрила безкоштовний доступ до своїх концертів та фільмів. Архів у філармонії просто чудовий: класична музика на будь-який смак, а також цікава документалка, зокрема, про дирижерів Герберта Караяна та Клаудіо Аббадо.

Також заплановано стріми – перший з яких відбудеться 24 квітня.

Баварська опера 

Баварська Штаатсопер також влаштовує безкоштовні стріми раз на тиждень – щопонеділка. Програма концертів містить пісні, сольні виступи музикантів та камерну музику.

Анонс найближчого концерту тут.

Лондонська королівська опера

Лондонська королівська опера веде онлайн-трансляції на YouTube-каналі. 3 квітня покажуть «Ацис і Галатею» Генделя.

Музеї

Звичайно, відвідувати улюблені музеї світу краще наживо, але коли немає такої можливості, новітні технології стануть нам до помочі. Музейні тури від Google, онлайн-прогулянки найвідомішими музеями світу та дослідження їхніх колекцій – все це у нашій підбірці сайтів.

   Google Arts and Culture

Цифрова платформа Google Arts & Culture надає доступ до понад 1200 музейних колекцій з усього світу. Ви можете шукати роботи за періодами, техніками, напрямами або художниками; можете вивчати конкретні музеї — наприклад, галерею Уффіці у Флоренції або музей Орсе у Парижі. Якщо вас цікавить сучасне мистецтво – відвідайте лондонську галерею Тейт Модерн або Музей Соломона Ґуґенгайма та Музей модерного мистецтва у Нью-Йорку.

Якщо ж ви хочете чогось надсучасного – радимо подивитися підбірки з кращими графіті Нью-Йорка та роботами Бенксі на Google Street View.

Британський музей, Лондон

Одну з найкращих репрезентацій музейної колекції ви знайдете на сайті Британського музею. Ви можете дослідити експонати за домпомогою віртуальної доріжки, яка проходить через століття.

Точками різних кольорів на ній зображено артефакти різних континентів. Якщо клікнути на експонат, то з’являється текст із описом та аудіозапис із поясненням кураторів музею.

Лувр

Один за найпопулярніших музеїв світу також має свої онлайн-екскурсії, щоправда, вони досить старі – їх розробили ще у 2004 році, тож вам знадобляться Adobe Flash і трохи терпіння. Тут ви можете подивитися колекцію давньоєгипетських саркофагів та “прогулятися” галереєю Аполлона.

Віртуальний Ватикан

На сайті ви можете знайти вражаючі 360-тури: не виходячи з дому, ви зможете відвідати Музей Пія-Климента, роздивитися Сікстинську капелу або «Станцу Рафаеля».

Метрополітен -музей

На сайті музею можна знайти 360-тури у вигляді серій відео на YouTube. Так само, як і карти, зображення на відео можна повертати під будь-яким градусом. На відео ви побачите інтер’єри різних філій музею. Окремі експонати колекції можна роздивитися тут.

Також музей пропонує чималу колекцію мистецтвознавчих есеїв.