В Україні 25 жовтня відбудуться місцеві вибори – вперше за новим виборчим законодавством та вперше за відкритими виборчими списками. Виборець отримає від двох до п’яти бюлетенів різних кольорів, які потрібно буде правильно заповнити.

Explainer пояснює, як це зробити правильно та не допустити, аби ваш голос було втрачено.

Як голосувати в умовах коронавірусу?

Усі виборчі дільниці відкриються в неділю, 25 жовтня, і будуть працювати з 8:00 до 20:00.

Мережа «Опора» рекомендує взяти на дільницю, окрім паспорта, маску, свою ручку, користуватися антисептиком і дотримуватися соціальної дистанції.

На всіх дільницях повинні забезпечити обов’язкову термометрію громадян. Але навіть якщо у вас буде зафіксовано підвищену температуру тіла, за Конституцією ніхто вам не може заборонити проголосувати.

Як голосувати вдома?

Вдома зможуть проголосувати особи, які за станом здоров’я, через інвалідність чи за віком тимчасово чи постійно не можуть самостійно пересуватися. А також ті, хто перебуває на самоізоляції через Covid-19, – для цього потрібно написати заяву у довільній формі і разом з довідкою від сімейного лікаря подати або надіслати поштою дільничній виборчій комісії до 20:00 23 жовтня.

Скільки бюлетенів будуть видавати?

У більшості населених пунктів України виборець отримає чотири бюлетені для голосування за кандидатів на посади: міського (сільського або селищного) голови; депутатів міської (сільської або селищної) ради; депутатів районної ради; та депутатів обласної ради.

Два бюлетені отримають у Києві, де голосуватимуть за міського голову та за депутатів міської ради.

Три бюлетені отримають виборці, які мають виборчу адресу на підконтрольній українській владі території Донеччини та Луганщини, оскільки там не проводитимуться вибори до обласних рад.

П’ять бюлетенів отримають виборці у Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві та Херсоні, оскільки матимуть вибори також до районних у місті рад.

Також п’ять бюлетенів отримають виборці одномандатного виборчого округу №208 на Чернігівщині, оскільки в цей день відбуватимуться довибори до Верховної Ради.

Хто отримає нові бюлетені?

Звичні старі бюлетені лишаться лише для громад з населенням менше 10 тисяч осіб. З бюлетенями нового зразка зіштовхнуться міста та села з понад 10 тисячами виборців.

Відповідно до нової виборчої системи, виборцю доведеться проголосувати одночасно і за партію, і за конкретного її кандидата.

Як виглядатимуть нові бюлетені?

У нових бюлетенях буде:

  • ліворуч – перелік партій;
  • посередині – 2 квадрати для позначок,
  • праворуч – пронумерований перелік кандидатів від партії.
Фото: ОПОРА

Традиційні бюлетені видадуть для голосування за кандидата на посаду міського (сільського або селищного) голови та для голосування за кандидатів в депутати до міської (сільської або селищної) ради з кількістю виборців менше 10 тисяч осіб.

Такий бюлетень міститиме:

  • нумерацію;
  • квадратик, де необхідно поставити позначку (галочку, плюсик або іншу);
  • список прізвищ в алфавітному порядку з короткою інформацією про кожного кандидата (партійність чи самовисування, місце роботи, місце проживання тощо).
Фото: ОПОРА

І тут заповнення бюлетенів звичне і просте. Потрібно буде поставити галочку або інший знак тільки в одному віконці – навпроти прізвища конкретного кандидата. Недійсними будуть визнаватися бюлетені з кількома знаками відразу за двох і більше кандидатів.

Як заповнювати нові бюлетені?

  • У першому квадратику необхідно поставити плюсик або іншу позначку за партію;
  • у другому квадратику – вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

Номер кандидата від партії треба вписувати, бо якщо раніше черговість отримання мандатів визначала партія, то зараз черговість кандидатів, які отримають мандати, буде залежати від виборця.

Номери кандидатів пишемо, як раніше індекси на листівках

Вносити треба максимально точний номер, який зазначено поряд із прізвищем обраного кандидата (наприклад: не 06, а 6; не 01, а 1 тощо). Ці цифри необхідно писати так, як раніше писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні.

Фото: ОПОРА

Але якщо ви написали номер не за трафаретом, то нічого страшного: 10 жовтня ЦВК внесла роз’яснення та дозволила написання цифри прописом, не за трафаретом.

Так, члени дільничних виборчих комісій під час підрахунку голосів мали б врахувати волевиявлення громадян і із зазначенням цифри 0 перед одинарною цифрою-номером кандидата, і з написанням цифри прописом не за трафаретом тощо.

Але все ж, аби не ризикувати – намагайтеся максимально правильно писати цифри.

Фото: ОПОРА

Як не треба голосувати?

Не варто ставити плюсик або будь-яку іншу позначку відразу за кілька партій.

Фото: ОПОРА

Не треба вписувати тільки номер кандидата без позначки за партію.

Фото: ОПОРА

Якщо ж виборець поставить тільки позначку за партію, не вказавши номер конкретного кандидата, бюлетень буде дійсним. Але таким чином нівелюється ідея з відкритими списками, коли сам виборець вибирає конкретного кандидата від партії і в такий спосіб збільшує його шанси на обрання.

Що робити, якщо ви все ж помилилися?

Ви повинні звернутися до членів комісії, які видадуть вам новий бюлетень в обмін на зіпсований. Але краще не помилятися. Адже запасних бюлетенів усього 0,5% від кількості виборців, включених до списку на цій дільниці.

До того ж скористатися такою процедурою можна лише один раз.

Чи потрібно відповідати на «5 запитань від президента»?

Якщо коротко, то не обов’язково. Жодної юридичної сили це опитування не матиме. Ба більше – в експертів є багато запитань щодо його законності.