Верховна Рада призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.

Місцеві вибори на території окупованого Донбасу відбудуться за умови встановлення контролю над кордоном. Крім того, не призначаються і не проводяться вибори на території окупованого Криму.

За 100 днів до виборів Верховна Рада внесла правки у виборче законодавство. Відповідно до змін, місцеві вибори пройдуть за новими правилами та виборчою системою. Так, серед нововведень зокрема повернення мажоритарки на місцевий рівень (для громад до 90 000 виборців), з’явлиться новий формат бюлетеня, а кандидати не можуть балотуватися, до прикладу, на посаду міського голови та одночасно боротися за мандат депутата.

Explainer пояснює, за якими двома системами будуть проходити вибори, скільки буде бюлетенів і як змінити місце для голосування.

Як будуть проходити вибори?

1 січня 2020 року набрав чинності новий Виборчий кодекс України.  Згідно закону, місцеві вибори будуть проводитися за двома системами: партійна пропорційна система і відкриті виборчі списки для міст з населенням від 90 тис., для всіх інших — мажоритарна.

Система відкритих списків дозволить виборцям голосувати не тільки за партію, а за конкретного кандидата, якого вони хочуть бачити при владі.

  • В мажоритарній системі депутатські мандати (один або кілька) отримують тільки ті кандидати, які отримали встановлену законом більшість голосів, а усі інші кандидати вважаються не обраними.
  • В пропорційній системі кандидати у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти розміщуються на початку регіонального виборчого списку відповідної організації партії у порядку зменшення відсотків голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата у депутати.

Новий закон поширює систему відкритих списків на районні, районні в містах ради та на міста, села й селища з кількістю виборців від 10 тисяч. Це означає, що в таких громадах не буде можливості для самовисування кандидатів.

Право на участь у розподілі депутатських мандатів матимуть лише ті місцеві організації партій, які подолають 5-відсотковий виборчий бар’єр у межах єдиного багатомандатного округу.

Дві різні виборчі системи будуть застосовуватися в залежності від типу виборів і величини адміністративно-територіальних одиниць:

  • в містах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб: мажоритарна система відносної більшості з голосуванням у багатомандатних виборчих округах для виборів депутатів сільських, селищних, міських і районних у містах рад, рад відповідних ОТГ, а також районних рад;
  • в містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб: пропорційна система з відкритими партійними списками для виборів депутатів обласних, міських рад та міських ОТГ. Право на участь у розподілі депутатських мандатів отримають лише ті місцеві організації партій, які подолають 5-відсотковий виборчий бар’єр в межах єдиного багатомандатного округу.

На виборах сільських, селищних, міських голів також будуть застосовуватися дві різні виборчі системи, в залежності від величини адміністративно-територіальних одиниць:

  • для виборів сільських, селищних, міських голів, а також старост: мажоритарна система відносної більшості з голосуванням в єдиному одномандатному окрузі;
  • для виборів міських голів в містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб: мажоритарна система абсолютної більшості.
  • У містах з населенням від 15 тис. чоловік вибори пропонується проводити за пропорційною системою з відкритими списками.

Рада встановила межу для самовисування у 10 тис. населення (партизація). Відтак, пропорційна система виборів діятиме в містах (міських громадах) від 10 тисяч населення. На посади сільських, селищних і міських голів можна буде йти самовисуванцем.

У містах з більшим населенням буде пропорційна система з відкритими списками, можна буде висуватися тільки від партії чи її осередку.

Що таке відкриті списки?

Відкриті списки – це не лише публікація списків, це фактично голосування за конкретного кандидата в цьому списку і хто більше набирає, той піднімається в цьому рейтингу вище.

Вибори за відкритими списками – це можливість для виборця змінити розташування сил і вказати, хто увійде до парламенту.

Виборець голосує не за партію, а за кандидата від партії. Загальний результат партії буде залежати від кількості голосів, які в сукупності набрали кандидати.

Яка кількість депутатів буде обрана?

Загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області.

Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:

1) до 1 тисячі виборців – 12 депутатів;

2) від 1 тисячі до 3 тисяч виборців – 14 депутатів;

3) від 3 тисяч до 5 тисяч виборців – 22 депутати;

4) від 5 тисяч до 20 тисяч виборців – 26 депутатів;

5) від 20 тисяч до 50 тисяч виборців – 34 депутати;

6) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців – 36 депутатів;

7) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців – 42 депутати;

8) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців – 54 депутати;

9) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців – 64 депутати;

10) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців – 84 депутати;

11) понад 2 мільйони виборців – 120 депутатів.

У разі якщо кількість депутатів, передбачена для районної ради, є меншою, ніж кількість сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, територіальні громади яких розташовані в межах відповідного району, загальний склад такої районної ради дорівнює кількості відповідних сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад.

Хто має право бути кандидатом на місцевих виборах?

Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Який грошовий розмір застав для кандидатів на місцевих виборах?

Згідно змін до Виборчого кодексу заставу для партій, які йдуть до місцевих рад, зменшили. Однак відповідний законопроект Верховна Рада підтримала поки тільки в першому читанні.

Раніше сума застави для партій на місцевих виборах становила суму, визначену за формулою: 4 мінімальні зарплати на кожних 10 000 виборців. Законопроектом № 2769 її змінили на 4 мінімальні зарплати на кожних 90 000 виборців.

Так, застава для кандидатів у депутати в громадах з кількістю виборців у 10 тисяч і більше складе 4 мінімальні зарплати (18 тис. 892 грн) на кожні 90 тис. виборців. Застава для кандидатів у депутати в громадах з кількістю виборців до 10 тисяч складе 20 % мінімальної зарплати (тобто 944,6 гривні).

Хто має право голосувати?

Вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років.

Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Право голосу на виборах:

  • депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, які належать до відповідної територіальної громади;
  • депутатів районної ради мають виборці, які належать до однієї з територіальних громад відповідного району;
  • депутатів обласної ради мають виборці, які проживають на території області.

Військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також особи, визнані судом недієздатними, та громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади, та не мають права голосу на місцевих виборах.

Як змінити місце голосування?

До 9 вересня кожен українець, який постійно проживає не за місцем реєстрації (в тому числі внутрішньо переміщені особи), зможе змінити місце голосування онлайн.

Як зазначається, для того, щоб змінити виборчу адресу, потрібно подати заяву через особистий кабінет виборця та підвантажити один з наступних документів:

  • довідку ВПО;
  • договір оренди житла;
  • документ про право власності на житло;
  • документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою;
  • документ, що засвідчує перебування у шлюбі або у родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою;
  • документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою.

Ідентифікація та підпис заяви здійснюються за допомогою електронного підпису.

Зазначена виборча адреса буде визначена як постійна та не підлягає повторній зміні протягом наступних 6 місяців.

Подати заяву можна за посиланням.

Яким буде бюлетень?

У новому бюлетені буде:

  • визначений жеребкуванням номер кожної політсили;
  • повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером;
  • два квадрати (порожній для волевиявлення по організації партії та квадрат із нанесеним трафаретом для волевиявлення з приводу кандидатів, які включені до виборчого списку);
  • виборчий список з прізвищами, ініціалами цих кандидатів та їхніми порядковими номерами в два стовпчика.
Фото: Yevheniya Kravchuk/facebook.com