25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Найгостріша та найцікавіша виборча кампанія стартувала у Києві.

Кияни цього дня отримають два бюлетені – для голосування за депутатів міської ради та за міського голову. Всього на посаду міського голови Києва претендують 20 кандидатів.

Explainer коротко розповідає про першу четвірку кандидатів у мери Києва.

Рейтинг кандидатів у мери Києва – перша четвірка

Опитування про підтримку кандидатів на посаду столичного міського голови провела група ТОВ “Роботизовані телесистеми” (РТС) упродовж 17-18 жовтня, і ось як виглядає перша четвірка:

  • Віталій Кличко – 36,3%,
  • Ірина Верещук – 8,5%,
  • Андрій Пальчевський – 7,7%,
  • Сергій Притула – 7,7%.

Вибори у два тури

Результати опитування свідчать, що вибори мера Києва будуть проходити у два тури. Рейтингу Віталія Кличка для перемоги в першому турі недостатньо.

Найвищі шанси вийти у другий тур є у кандидата від “Слуги народу” Ірини Верещук.

У розрізі партій на виборах депутатів Київської міської ради картина така:

  • УДАР” – 18,7%,
  • “Європейська Солідарність” – 16,7%,
  • “Слуга народу” – 10,2%,
  • “Батьківщина” – 7,5%,
  • ОПЗЖ – 6,5%.

Близькі до 5%-вого бар’єру Радикальна партія Олега Ляшка – 4,8% та партія “Перемога Пальчевського” – 4,2%.

Що відомо про першу четвірку кандидатів у мери Києва?

Віталій Кличко

Чинний міський голова Києва. Обіймає посаду голови КМДА з 2014 року.

Кличко – в минулому відомий боксер, чемпіон світу за версією WBO, RING, WBC і EBU. З єдиноборств пішов у 2013 році.

Створив і очолив партію “УДАР”, з якою пройшов у Верховну Раду VII скликання.

Кличко висувався у мери Києва у 2006, 2008 роках, проте зміг перемогти лише у 2014-му під час дострокових виборів. Після об’єднання “УДАРу” з партією Порошенка Віталій Кличко став головою БПП “Солідарність” (склав повноваження у 2016-му).

У 2015-му повторно балотувався на посаду міського голови і знову переміг. У другому турі з 65,5% випередив Борислава Березу.

Найвідоміші обмовки Кличка

На посаді мера Києва Кличка висміювали через те, що він не вмів правильно висловлювати думки і постійно робив обмовки. Так, найвідоміші вислови Кличка:

«У мене є два заступники, чотири з яких вже місяць лежать у Кабінеті Міністрів, яких призначити неможливо. Не знаю чому…”

«А сьогодні в завтрашній день не всі можуть дивитися. Вірніше, дивитися можуть не тільки всі, мало хто може це робити»

«Я зустрічався з багатьма міліціонерами, які загинули, з людьми- демонстрантами, які загинули. І всі ставлять запитання…

Скандали, пов’язані з Кличком

Кличко запам’ятався також низкою гучних скандалів.

Будівництво так званого мосту Кличка було розкритиковане активістами й архітекторами. Ця конструкція поєднала дві київські туристичні локації: Володимирську гірку та арку Дружби народів.

Будівництво скляного переходу обійшлося в майже 1,5 млрд грн, але через кілька днів скло тріснуло, згодом тріснув ще один фрагмент. А через 2 місяці тріснуло скло перильних огороджень.

Скандал розгорівся й навколо іншого столичного мосту – Шулявського. В лютому 2017 року в Києві частково обвалився міст на Шулявському шляхопроводі. Конкурс на визначення проєкту ремонту та сам ремонт супроводжувались низкою скандалів. Тендер виграла компанія скандального столичного забудовника Максима Микитася.

У березні 2019 року розпочали демонтаж Шулявського мосту.
Кошторис ремонту мосту змінювали тричі – у підсумку він збільшився із 600 млн грн до 2 млрд грн.

Війни з Офісом президента

Після перемоги на виборах президента Володимира Зеленського розгорівся “бій” за Київ між тодішнім головою Офісу президента Андрієм Богданом і Кличком.

У перших числах вересня 2019 року Кабінет Міністрів підтримав подання на звільнення Кличка з цієї посади. Одним з претендентів на заміну йому називали нардепа від “Слуги народу” Олександра Ткаченка, який навіть подав документи.

Наприкінці вересня Кличко подав до суду на Богдана, Кабінет Міністрів і на той момент прем’єрміністра Олексія Гончарука.

У підсумку Кличка так і не звільнили з посади голови КМДА.

Ірина Верещук

Народна депутатка України IX скликання від партії “Слуга народу”, безпартійна. Голова підкомітету з державної безпеки та оборони Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки.

Ірина Верещук обіймала посаду міського голови Рави-Руської у Львівській області з 2010 до 2015 рр. Раніше працювала заступником голови Жовківської районної держадміністрації, юристом у міськраді Рави-Руської. У 2002-2007 роках проходила військову службу в лавах ЗСУ, на посаді офіцера.

У 2019 році Верещук стала нардепом від “Слуги народу” у Верховній Раді IX скликання. Була призначена головою підкомітету з питань державної безпеки і оборони Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, до листопада 2019-го – представник Кабміну у ВР.

Скандали, пов’язані з Верещук

ЗМІ звинувачували Верещук у близькості до кума Путіна Віктора Медведчука. Причиною цього стали часті візити нардепки на телеканали 112, NewsOne та ZIK, які належать партнеру Медведчука Тарасу Козаку.

Верещук досить часто потрапляла у медійні скандали. Так, у грудні 2019 року в Раді сталася бійка між ексдепутатом фракції партії «Слуга народу» Гео Леросом і Максимом Бужанським через те, що один із них нецензурно висловився щодо Верещук у чаті фракції.

6 липня в ефірі ICTV звинуватила п’ятого президента Петра Порошенка в тому, що той нібито привітав президента РФ Володимира Путіна з Днем Росії 2014 року, і як доказ надала публікацію з посиланням на заяву прессекретаря російського президента Пєскова.

Після суперечок з Порошенком та ведучим Верещук визнала свою неправоту, хоча пізніше спростувала цю інформацію і вимагала від Порошенка судитися зі ЗМІ, які опублікували інформацію про привітання.

У вересні 2019 року Верещук заявила, що Україна має переглянути свій підхід до НАТО, бо «її там не чекають».

Верещук також запам’яталася киянам в образі Мері Поппінс, яка літає над столицею в жовтому плащі і зеленою парасолькою.

Окрім того, Верещук не добре знає райони Києва, бо не змогла відповісти журналістам, як дістатися до Пріорки.

Андрій Пальчевський

Бізнесмен, український телеведучий. Засновник і директор клініки та фонду Eurolab. Перший заступник міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту в уряді Азарова (з березня до липня 2010-го).

Третій в рейтингу кандидатів на посаду мера Києва — Андрій Пальчевський, який висувається на виборах мера Києва з власною партією “Перемога Пальчевського”.

Пальчевський – засновник діагностичної клініки “Євролаб”, політик і громадський діяч. Народився у Києві, але до 2005 року проживав у РФ, займався бізнесом. У 1995 році балотувався до Держдуми з власною “Партією любителів пива”, але набрав менше 1% голосів. Після повернення в Україну відмовився від російського громадянства.

З 2005 року Пальчевський обіймав посаду фінансового директора приватної клініки “Євролаб”. У 2009-му заснував благодійний фонд для допомоги дітям з важкими захворюваннями. У 2010-му протягом 6 місяців працював у Кабміні на посаді першого заступника голови Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту.

У 2011 році Андрій Пальчевський вів програму “Глибинне буріння” на Першому національному. Також працював на телеканалах “Інтер” і “Прямий”.

У червні 2020 року зареєстрував партію “Перемога Пальчевського” і оголосив про участь політсили на місцевих виборах восени 2020 р.

Скандали, пов’язані з Пальчевським

Перший політичний скандал стався у 2010 році і був пов’язаний з призначенням на посаду в уряд Азарова. Пальчевського звинуватили у тому, що він має фактично два громадянства – України та Росії, тому не має права бути державним службовцем.

У квітні 2019 року на телеканалі “Росія 1” Андрій Пальчевський сказав, що Росія не повинна лаяти Україну, якщо у Кремлі зацікавлені у возз’єднанні.

У квітні 2019 року, під час президентської кампанії, у скандал потрапила одна з київських лабораторій Пальчевського Eurolab. В якій здавав аналізи Володимир Зеленський – в межах дебатів зі своїм суперником Петром Порошенком.

На бланку результатів, який згодом оприлюднив Зеленський, спочатку стояла помилкова дата – 2 квітня 2019 року замість 5 квітня. Пальчевський тоді пояснив цю помилку людським фактором і хвилюванням співробітниці, яка оформляла документ.

Напередодні виборів Пальчевський дав скандальне інтерв’ю “ВВС Україна”. Під час розмови Пальчевський переходив на особистості, поводився вкрай некоректно і грубіянив журналістам, а також багаторазово звинуватив їх у спотворенні своїх попередніх заяв.

Сергій Притула

Актор, телеведучий, продюсер. Кандидат на виборах мера Києва від партії “Голос”.

Притула – актор, телеведучий, продюсер. Серед його проєктів – “Вар’яти Шоу”, “Файна Юкрайна”. Був резидентом “Comedy Club UA”, працював ведучим розважальних програм на “Новому каналі”.

З 2014 року активно займається волонтерською діяльністю, допомагає українським військовослужбовцям у зоні ООС. У 2019 році Притула балотувався до Верховної Ради за списками партії “Голос” під №30, проте не пройшов у парламент.

Напередодні старту виборчої кампанії–2020 Сергій Притула став офіційним кандидатом в мери Києва від “Голосу”.

Близько року тому Притула потрапив у скандал через автомобільну аварію, яка сталася у Києві за участю матері його дружини, внаслідок чого постраждали жінка та її малолітній син.