25 жовтня в Україні відбулись місцеві вибори. На них обирали мерів, а також депутатів міських і обласних рад. Одразу після закриття виборчих дільниць було оприлюднено дані екзитполів в обласних центрах і великих містах України.

І хоча остаточних результатів виборів ще немає – малоймовірно, що вони суттєво відрізнятимуться від результатів екзитполів.

Explainer пояснює, хто і чому переміг, а хто програв на цих виборах.

Переможці

Місцеві еліти

У великих містах перемогли місцеві політичні еліти, а не парламентські партії. У Києві – це Кличко з «Ударом», у Харкові – Кернес, в Одесі – Труханов з «Довіряй ділам», у Дніпрі – Філатов з «Пропозицією», у Вінниці – партія Гройсмана, у Львові – Садовий з «Самопоміччю».

У першому турі поки перемагає лише мер Харкова Геннадій Кернес, і на більшість названих міст чекає другий тур виборів, проте розрив уже в першому турі досить значний, тож навряд чи ми побачимо інших переможців.

Очевидно, регіональні проєкти «відібрали» голоси передусім у «слуг» та ОПЗЖ.

Партія Шарія

Створена рік тому партія скандально відомого блогера Анатолія Шарія раніше не була представлена в органах влади, проте згідно з екзит-полами проходить до місцевих рад, принаймні у Харкові, Одесі, Миколаєві та Маріуполі.

Своєю популярністю “Партія Шарія” завдячує постаті одіозного блогера. Шарій часто з’являється в ефірах телеканалів, контрольованих кумом Путіна Віктором Медведчуком, а також має власне інтернет-видання “Шарій.net”.

Анатолій Шарій

Вісім років тому Шарій втік з України від кримінального переслідування й досі живе за кордоном. Шарій має репутацію “прокремлівського блогера”.

Віталій Кличко та Олександр Попов

Те, що у Кієві переможе Віталій Кличко, ні в кого сумнівів не викликало й інтригою було, у першому чи другому турі.

За даними екзит-полу соціологічної групи “Рейтинг”, Кличко отримав 47,8%, а Попов – 8,6%.

Як не парадоксально, але для колишнього регіонала, який вже встиг за часів Януковича покерувати Києвом, Олександра Попова друге місце – це теж перемога. Більшість соцопитувань показувало значно менший рейтинг Попова та більший – Пальчевського.

Останній, на думку політолога Володимира Фесенка, не зміг отримати кращий результат через фальстарт виборчої кампанії. У Кличка ж фальстарту не було, і за впізнаваність боротися не було потреби.

Щодо Попова, то політолог вважає, що його перемога – це скоріше не його власна заслуга, а результат боротьби постмайданних політичних сил між собою. Електорат ОПЗЖ у Києві виявився більш консолідованим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Місцеві вибори у Києві — що відомо про першу четвірку кандидатів у мери?

Політолог Віктор Таран конкретизує цю думку, друге місце Попова, вважає політолог, – це прямий наслідок боротьби на самознищення між “Голосом” та “ЄС”. Адже, як зауважує Таран, після заяв “Голосу”, що Порошенко та “ЄС” – їхні найбільші вороги, та постійні нападки з боку їхніх депутатів на Порошенка та “ЄС”, складно уявити виборця “ЄС”, який проголосував би за Притулу.

Сам Кличко пояснив результат Попова тим, що люди, які голосували за ексголову КМДА, нещодавно переїхали до Києва або забули про його діяльність на посаді.

“(…) виборці Олександра Попова – це ті люди, які не пам’ятають, що таке “йолка” на Майдані. Вони не пам’ятають, хто такий Янукович у Києві”, – сказав Кличко.

ОПЗЖ

За пезультатами екзит-полів, ОПЗЖ перемагає на підконтрольних Україні частинах Донецької та Луганської областей, Миколаївській та Херсонській та має непогані результати у Запоріжжі, Одесі та Києві.

Гарні результати ОПЗЖ на місцевих виборах, де у багатьох містах вона випереджає “слуг народу”, є прямим наслідком провалу політики Зеленського та падіння його рейтингу.

Ще влітку генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто констатував, що через зменшення рейтингу президента відбувається перетікання його прихильників до “Партії Шарія” та ОПЗЖ.

Фото: zagittya.com.ua

Майбутні соцопитування остаточно зафіксували цю тенденцію – прихильники Зеленського, особливо на південному сході України, які розчарувалися у президентові – голосують за звичні політичні сили.

Тож недивно, що керівництво партії задоволено результатами виборів у Києві, Одесі та у низці інших міст, про що вже встиг розповісти співголова фракції ОПЗЖ Юрій Бойко.

Переможені

“Слуга народу”

Провал “Слуги народу” на місцевих виборах деякі експерти вже охрестили “Сталінградом”. Лише за рік політична сила, яка мала підтримку понад 40 % виборців – не змогла не те, що перемогти, але й вийти навіть до другого туру у ключових містах. Це може поставити хрест на сподіваннях Зеленського, що “слуги народу” матимуть своїх секретарів міськрад.

Навіть у рідному місті Зеленського – Кривому Розі – “Слуга народу” втратила підтримку та набирає 26,7 % голосів на виборах до міськради, а вибори мера у першому ж турі виграє чинний мер Юрій Вілкул (51,8 %).

А ще – це нищівний удар по особистому іміджу Зеленського. Бо насправді саме він особисто тягнув рейтинг партії влади.

Голова партії та перший заступник голови фракції партії “Слуга народу” у Верховній Раді Олександр Корнієнко

Поразка, вочевидь, стане потужним сигналом для початку активних відцентрових рухів у Верховній Раді, а також остаточним кінцем монобільшості. Крім того, це потужний удар по іміджу Зеленського, який особисто розкручував рейтинг партії.

Один з ідеологів партії “Слуга народу” Микита Потураєв напередодні виборів визнав, що наступним кроком президента після місцевих виборів може стати розпуск Верховної Ради та оголошення позачергових парламентських виборів. Це може статися у тому випадку, якщо Зеленський втратить у Раді більшість – а це як раз і може статися за результатами виборів.

“Голос”

Провал “Голосу” на виборах у Києві став продовженням провалу на загальнонаціональному рівні. “Голос” так і не зміг чітко пояснити своїм потенційним виборцям, чим же він особливий. Незрозумілі цілі, втрата Вакарчука, слабкі лідери та війна з потенційними союзником “ЄС” – все це склалося докупи.

Саме боротьбою з “ЄС” і пояснює провал “Голосу” у Києві політолог Віктор Таран:

“Після заяв “Голосу”, що Порошенко та “ЄС” – їхні найбільші вороги, та постійні нападки з боку їхніх депутатів на Порошенка та “ЄС”, складно уявити виборця “ЄС”, який проголосував би за Притулу”, – вважає політолог.

Сергій Притула

Втім, у “Голосі” не втрачають надії на вихід їхнього кандидата у другий тур. Сергій Притула, за результатами екзит-полу “Рейтингу”, – третій, відрив Попова мінімальний. У партії вже заявили, що боротимуться за кожний голос виборця.

Проте це не змінить головної тенденції – “Голос” провалив вибори у Києві і незрозуміло, з ким йому об’єднуватися у міськраді.