3 СІЧНЯ. П’ЯТНИЦЯ.

На виїзді з аеропорту Багдада в результаті ракетного обстрілу ВПС США загинули впливовий іранський генерал Касем Сулеймані та ще 9 осіб, серед яких один з лідерів проіранських шиїтських угруповань в Іраку Алі Махді аль-Мухандіс.

Генерал Касем Сулеймані вважався одним з найвпливовіших людей у владній ієрархії Ірану. Він був командувачем сил “Аль-Кудс” і відповідав за майже всі значні операції іранської розвідки і збройних сил за останні 20 років.

Сулеймані

Як пише The Guardian, багато хто вважав генерала другим після Хаменеї людиною в Ірані, в реальності більш впливовим, ніж чинний президент Хасан Рухані. Саме його зусиллями, вважає британська газета, Іран домігся різкого збільшення свого впливу у регіоні.

Що передувало вбивству Сулеймані

27 ГРУДНЯ, П’ЯТНИЦЯ. По іракській військовій базі недалеко від міста Кіркук було випущено більше 30 ракет, в результаті чого загинув американський бізнесмен-підрядник, ще кількох громадян США та Іраку було поранено.

За словами співробітника служби безпеки, ракетна атака була здійснена саме в районі бази, де перебувають американські солдати. США звинуватили в нападі бойовиків з угруповання «Катаїб Хезболла», яких, як вважається, підтримує Іран.

29 ГРУДНЯ. НЕДІЛЯ. США завдали удару у відповідь по позиціях «Катаїб Хезболли» на території Іраку та Сирії, в результаті чого загинули 24 людини.

За повідомленням з Пентагону, «оборонні удари» були нанесені по трьох позиціях в Іраку і двом в Сирії.

Інфографіка: Нью-Йорк Таймс

31 ГРУДНЯ. ВІВТОРОК. У Багдаді прихильники «Катаїб Хезболли» напали на посольство США і на добу заблокували його роботу, попри те, що воно розташоване у найбільш охороняємій частині міста – так званій «Зеленій зоні».

Демонстранти розвісили на будівлі шиїтські прапори та розписали стіни антиамериканськими гаслами.

Дональд Трамп звинуватив у нападі на посольство Ірану, заявивши, що ісламська республіка “заплатить ДУЖЕ ВЕЛИКУ ЦІНУ”.

3 СІЧНЯ. П’ЯТНИЦЯ. Незабаром після звісток про загибель Сулеймані США офіційно підтвердили, що саме він і був головною метою удару, який Пентагон назвав “рішучими оборонними діями”.

За словами Трампа, генерал був відповідальним за вбивства та поранення тисяч американців, а також “мільйонів людей”, в тому числі в самому Ірані.

“Його слід було ліквідувати багато років тому”, – написав президент США, додавши, що Сулеймані ненавиділи і на його батьківщині.

Іран, у свою чергу, пообіцяв помститися за смерть генерала.

“За несправедливе вбивство Сулеймані буде здійснена нищівна помста. Ми помстимося всім, хто був причетний до його вбивства”, – заявив міністр оборони Ірану Амір Хатамі.

В той самий день тисячі іранців вийшли на вулиці Тегерана, обурені його загибеллю.

4 СІЧНЯ. НЕДІЛЯ. У відповідь на погрози Ірану президент США Трамп пригрозив завдати ударів по 52 іранських об’єктах, якщо Тегеран здійснить атаки проти американців чи американських об’єктів.

“Нехай це послужить попередженням: якщо Іран завдасть удару по американцях або американських об’єктах, ми вибрали 52 іранські мішені (вони символізують 52 заручників, захоплених Іраном багато років тому), деякі з них дуже високого рівня і важливі для Ірану та іранської культури”, – написав Дональд Трамп.

“Ми дуже швидко і дуже сильно вдаримо по Ірану та цих мішенях. США більше не терпітимуть погроз!”, – додав Трамп.

Говорячи про 52 заручників, Трамп мав на увазі кризу в посольстві США в Тегерані в 1979 році. Тоді група іранських заколотників захопила десятки заручників в дипвідомством. 52 були звільнені в 1981 році.

В окремому твіті Трамп пригрозив застосувати проти Тегерана нові види зброї, які обійшлися США в $ 2 трлн

“Сполучені Штати щойно витратили два трильйони доларів на військову техніку. Ми найбільші та, безумовно, кращі в світі. Якщо Іран нападе на американську базу або на будь-якого американця, ми надішлемо їм частину цього абсолютно нового прекрасного обладнання … без вагань!” – написав він.

5 СІЧНЯ. НЕДІЛЯ. Сотні тисяч людей вийшли на вулиці, щоб вшанувати його пам’ять. Іранці несли прапори та портрети Сулеймані, а також скандували: “Смерть Америці!”.

Фото: AFP
Фото: AFP
Фото: AFP

Тисячі людей в чорному одязі зібралися рано вранці на вулицях міста Ахваз на південному заході Ірану, куди тіло Сулеймані прибуло до світанку. Труну, загорнуту в іранський прапор, вивантажили з літака під супровід військового оркестру.

Іран може відновити виробництво ядерної зброї

МЗС Ірану оголосив про повний вихід з ядерної угоди, укладеної в 2015 році між іранською владою та шістьма країнами-посередниками. Угода накладала обмеження на рівень та обсяги збагачення урану.

Технічно зняття цих обмежень означає, що Іран може відновити виробництво високозбагаченого урану для ядерної зброї. У той самий час, в офіційному урядовому повідомленні про це не йдеться. Уряд Ірану також пише, що планує продовжити співпрацю з МАГАТЕ.

Ірак не хоче американських військових на своїй території

Надійшла також офіційна реакція Іраку, на території якого і був убитий Сулеймані: парламент країни ухвалив резолюцію, основна мета якої – змусити Америку вивести близько 5 тисяч військових, присутніх в різних частинах Іраку.

Нагорода за голову Трампа

Державне телебачення Ірану оголосило про нагороду в розмірі 80 мільйонів доларів за голову президента США Дональда Трампа.

Автором звернення став траурний панегірист – ведучий церемонії прощання з генералом Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Касем Сулеймані.

“Нас, іранців, 80 мільйонів. Якщо з кожного з нас зібрати долар, у нас буде 80 мільйонів доларів – і ми зможемо передати цю суму тому, хто принесе нам голову”, – сказав траурний панегірист.

Офіційна заява від іранської влади поки не з’явилася.

6 СІЧНЯ. ПОНЕДІЛОК. Президент Трамп заявив, що війська США не підуть з Іраку до тих пір, поки Багдад не компенсує будівництво авіабази, на яку пішли мільярди доларів.

Він також зазначив, що якщо керівництво Іраку вимагатиме відходу США “в недружній манері”, то отримає санкції.

“Ми накладемо на них такі санкції, яких вони ніколи не бачили. Санкції проти Ірану в порівнянні з ними здадуться банальними”, – додав він.

Іран призводить в підвищену бойову готовність свої ракетні сили

Також стало відомо, що США виявили підвищену бойову готовність іранських ракетних сил по всій країні.

За словами джерела, поки невідомо, який характер носить підвищений рівень готовності іранських ракетних військ – оборонний чи наступальний. Він додав, що зараз “неможливо визначити, знаходяться вони в стані оборони або готуються до нападу”, але США “уважно за цим стежать”.

Влада Іраку почала підготовку до виведення іноземних військ зі своєї території. Про це заявив офіційний представник головкому ВС країни Абдель Карим Халаф.

Халаф підкреслив, що в майбутньому функції сил міжнародної коаліції будуть обмежені тільки консультаціями, постачанням зброї та навчанням іракських військ.

7 СІЧНЯ. ВІВТОРОК. Парламент Ірану проголосував за законопроект, яким армія США та Пентагон визнаються “терористичними організаціями”.

Відзначається, що це відповідна міра на ліквідацію іранського генерала Сулеймані.

У прийнятому законопроекті також йдеться про те, що Іран повинен направити силам “Аль-Кудс”, якими командував Сулеймані, 200 мільйонів євро з Фонду нацрозвитку “для зміцнення їх обороноздатності”.

Тиснява на похороні Сулеймані

Похорон Сулеймані відклали через занадто велику кількість іранців, які бажають попрощатися з ним.

Під час траурної церемонії сталася тиснява, під час якої загинули не менш ніж 35 осіб та 48 – отримали травми.

Вбивство Сулеймані – означає, що США та Іран опинилися в одному кроці від конфлікту, який, на думку експертів, може призвести якщо не до повномасштабної війни між двома державами, то до зміни розстановки сил у регіоні.

Що буде відбуватися далі – читайте в наших оновленнях. Explainer уважно стежить, як розвиваються події після вбивства генерала Сулеймані.