Палата представників Конгресу США планує в середу провести голосування за імпічмент президента Дональда Трампа.

У понеділок, 11 січня,  у Палаті представили резолюцію про імпічмент президента Дональда Трампа, звинувативши його в “підбурюванні до повстання”, яке  закінчилось штурмом будівлі Капітолія минулого тижня.

Explainer пояснює, як проходить процедура імпічмента та навіщо потрібно оголошувати імпічмент Трампу, якщо він й так йде з посади?

Імпічмент Трампу можуть оголосити вдруге

Так часто у США ще піддавали імпічменту президентів. У грудні 2019 року Палата представників вже оголошувала імпічмент Трампу. Тоді його звинувачували у перешкоджанні роботі Конгрессу та зловживанні владою через тиск на український уряд з метою здобуття компромату на Джо Байдена. У лютому 2020 року Сенат виправдав Трампа за обома пунктами.

Цього разу процедура імпічменту розпочалася за кілька днів до завершення президентської каденції Трампа і, схоже, може тривати навіть після закінчення терміну повноважень Трампа.

Таким чином ми маємо всі шанси вперше в історії США побачити процес імпічменту експрезидента. Чи дозволяє це Конституція ­– є й досі предметом суперечок.

Що таке імпічмент?

Імпічмент – передбачена Конституцією США процедура відсторонення від влади високопоставлених державних чиновників, звинувачених у серйозних правопорушеннях. На практиці 15 з 20 випадків стосувалися імпічменту федеральних суддів.

Якщо у скоєнні злочину підозрюють президента США, то для того, аби відправити його під суд, необхідно спершу усунути його від влади, якщо, звичайно, на те є підстави.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому, видаливши акаунт Трампа, Twitter відкрив скриньку Пандори

Почати процедуру імпічменту може тільки Палата представників Конгресу США і тільки за рекомендацією юридичного комітету.

Для затвердження статей про імпічмент (у кожній статті висуваються звинувачення проти президента) необхідно мати більшість голосів членів Палати представників. Потім процес переходить у Сенат, де буде проходити судовий розгляд, під головуванням головного судді Верховного суду США.

Нарешті, і, що особливо важливо, Сенату потрібно дві третини голосів, аби засудити президента. Засудження, а потім відсторонення президента від посади відкриває шлях до влади віцепрезидентові США.

Окрім відсторонення від посади, Конституція передбачає ще одне покарання для засудженого президента – позбавлення права обіймати в майбутньому будь-які державні посади в Сполучених Штатах”. Це позбавить Трампа можливості балотуватися на президентських виборах 2024 року.

Наразі незрозуміло, чи буде Сенат розглядати імпічмент до інавгурації, враховуючи, що республіканці все ще мають більшість у ньому. У будь-якому разі, навряд чи у Сенаті знайдуться 2/3 голосів для засудження Трампа.

До цього трьом президентам США було оголошено імпічмент: Ендрю Джонсону в 1868 році, Біллу Клінтону в 1998 році і Дональду Трампу в 2019 році. Однак жоден з них не пішов з посади через позицію Сенату, який не підтримав імпічмент. Річард Ніксон подав у відставку у 1974 році, щоб уникнути голосування за імпічмент в Палаті представників.

За що насправді президента можуть притягнути до відповідальності?

У статті 2-й розділі 4 Конституції США йдеться, що “президент, віце-президент і всі державні службовці Сполучених Штатів Америки повинні бути відсторонені від посади в порядку імпічменту і засуджені за зраду, хабарництво або інші серйозні злочини і проступки”.

Конституція визначає два конкретних злочину для процедури імпічменту – державну зраду і хабарництво. Також є і більш розпливчасте формулювання – “інші тяжкі злочини і проступки”. Саме остання категорія завжди була предметом численних дебатів в історії США.

Більш розпливчаста категорія «тяжких злочинів і проступків» трактувалася як такий собі універсальний засіб або для злочинної діяльності, або для того, що Конгрес вважає кричущим зловживанням службовим становищем.

Президенти США Білл Клінтон, Річард Ніксон, Ендрю Джонсон та Дональд Трамп

У 1868 році президента Ендрю Джонсона притягли до відповідальності за звільнення одного із секретарів свого кабінету із порушенням закону, прийнятого Конгресом, а також за образу Конгресу.

У 1974 році Річарда Ніксона притягли до відповідальності за перешкоджання правосуддю і зловживання владою, але він подав у відставку, не чекаючи рішення Конгресу. А в 1998 році Білла Клінтона притягли до відповідальності за лжесвідчення під присягою (він заперечував сексуальний зв’язок із практиканткою Білого дому Монікою Левінські) і перешкоджання правосуддю. Ні Джонсон, ні Клінтон у результаті не втратили посади, оскільки за їхню відставку проголосувало менше двох третин сенаторів.

У 2019 році Трампа звинувачували у перешкоджанні роботі Конгрессу та зловживанні владою.

Як швидко Палата представників зможе оголосити імпічмент?

Палата представників сама вирішує, скільки часу треба для розгляду, тож процес імпічменту може розглядатися як завгодно довго.

Конституція США надає Палаті «одноосібне право імпічмента». Докази та самі звинувачення не обов’язково мають бути обґрунтовані законом. Саме Конгрес вирішує, що має значення.

Як правило, процес імпічменту займає багато часу: імпічмент президенту Клінтону було оголошено після тривалого незалежного розслідування, а перший імпічмент Трампа відбувся після тримісячного розслідування в Конгресі.

Втім, був прецедент і швидкого розгляду процедури імпічмента. У 1868 році Палата оголосила імпічмент президенту Ендрю Джонсону лише через три дні після того, як він порушив Закон про перебування на посаді.

Джонсон звільнив одного із секретарів свого кабінету із порушенням закону, прийнятого Конгресом, а також за образу Конгресу.

Імпічмент було оголошено настільки швидко, що Палата представників не встигла доопрацювати статті, за якими він був оголошений.

Більшість експертів вважає, що Палата представників таки встигне оголосити Трампу імпічмент до 20 січня, проте Сенат навряд чи.

За що Трампу можуть оголосити імпічмент?

Резолюція про імпічмент звинувачує Трампа лише за одним пунктом: підбурювання до повстання.

Фото: ROBERT H. REID / STARS AND STRIPES

У документі уточнюється, що йдеться про напад прихильників Трампа на будівлю Конгресу 6 січня, під час спільного засідання обох палат під головуванням віцепрезидента Майкла Пенса.

Вони проводили офіційну процедуру підрахунку голосів виборників й мали оголосити офіційну перемогу Джо Байдена на президентських виборах.

«Підбурена Президентом Трампом, – частина натовпу, до якого він звертався … незаконно порушила та зневажила Капітолій, поранила та вбила правоохоронців, загрожувала членам Конгресу, віцепрезиденту та персоналу Конгресу, і брала участь у інших жорстоких, смертельних, руйнівних та заколотницьких діях” – йдеться у статті.

У статті про імпічмент також згадуються “попередні зусилля Трампа щодо підриву та перешкоджання сертифікації результатів президентських виборів 2020 року”, і наостанок підсумовується:

«Цими діями президент Трамп поставив під серйозну загрозу безпеку Сполучених Штатів та державних установ. Він загрожував цілісності демократичної системи, втручався у процес мирної передачі влади й погрожував рівноправним гілкам влади. Тим самим він зрадив довіру до себе як до президента».

Наостанок, у документі стверджується, що Трампа має бути усунено з посади та позбавлено права обіймати посаду президента у майбутньому.

Навіщо Трампу оголошувати імпічмент, якщо він і так йде з посади?

Хоча термін повноважень Трампа і спливає наступного тижня, демократи, які ініцювали процес імпічменту мають свої аргументи.

По-перше, імпічмент виключає Трампа з політичного життя країни, адже унеможливлює його участь у президентських перегонах 2024 року.

По-друге, імічмент Трампа означатиме не тільки дискредитацію його курсу, але й стане плямою на репутації Республіканської партії, яка наврядчи зможе провести свого кандидата на посаду президента у найближче десятиріччя.

І нарешті, імпічмент Трампа забезпечить мирний та безпроблемний перехід влади до Джо Байдена на тлі побоювань про введення Трампом воєнного стану або призначення нових виборів.

Коли Сенат розглядатиме імпічмент?

До підтвердження виборів у Джорджії (крайній термін 22 січня), республіканці матимуть більшість у Сенаті. Ситуація змінеться лише після інавгурації Байдена, коли Каміла Гарріс стане віцепрезиденткою, що забезпечить демократам перевагу у один голос.

Поки республіканці контролюють Сенат, саме від них залежить, чи розпочинати розгляд імпічменту, скільки цей розгляд триватиме, які докази залучити та яких свідків заслухати.

Тож малоймовірно, що розгляд імпічменту Сенатом розпочнеться до інавгурації Байдена. Проте у цьому випадку, розгляд імпічменту може порушити законодавчий порядок у країні, адже як показує практика Сенат не голосує з жодних інших питань, поки триває процес імпічменту президента.

Джо Байден навіть поцікавився, чи не міг би Сенат витрачати лише півдня на розгляд імпічменту, а решту дня порядок денний.

Чи буде Трампу оголошено імпічмент?

Попри те, що для оголошення імпічмента у Палаті представників необхідна лише проста більшість голосів, навряд чи у Сенаті знайдуться 2/3 голосів, необхідні для реально засудження Трампа за звинуваченням.

Для цього потрібна підтримка принаймні 17 сенаторів-республіканців, що наразі видається малоймовірним.

Більшість сенаторів-республіканців витратили чотири роки на захист і виправдання Трампа. І мабуть чимало з них, напевно, подумки погодились з тим, що Трамп є загрозою, проте публічно навряд чи поставили під удар авторитет партії та знехтували б волею свої виборців.