Сезон кліщів розпочато. Весняно-літній період – це час, коли люди проводять на природі багато часу, а для кліщів – найкраща пора для нападу на людину. Зустрітися з ними можна в парку, в лісі і навіть на дачній ділянці. Найчастіше кліщі сидять у траві, на висоті до 60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущі.

Важливо ставитися до укусу кліща серйозно, адже він може спричинити серйозні захворювання та проблеми зі здоров’ям. Щорічно укус кліща викликає такі захворювання, як кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма у кількох тисяч українців.

Ризик отримати укус кліща має сезонний характер, тому важливо знати, коли небезпека стає максимальною і яких заходів слід вжити для того, щоб уникнути наслідків укусу кліща.

Explainer пояснює, чим небезпечні кліщі, що робити, якщо вкусив кліщ, як його витягнути і чим захиститися.

Які бувають кліщі?

Кліщі – одні з найдавніших істот на Землі, фактично ровесники динозаврів. Акаролог (тобто дослідник кліщів) Ігор Небогаткін із Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України розповів, що у світі нараховується загалом близько 45 тис. видів кліщів.

10 тисяч з них – паразити, які переносять інфекційні хвороби та знищують посіви (павутинний кліщ).

Людина найчастіше має справу з іксодовими кліщами, які є кровосисними, тобто п’ють кров на всіх стадіях свого розвитку. Ці кліщі близько 4/5 свого життя проводять у ґрунті.

Кліщі не гуртуються у зграї і виходять на поверхню поодинці – кожен у свій час.

За своїми розмірами вони дуже малі: в голодному стані не більше 3 міліметрів завдовжки.

Їхній цикл розвитку від яйця до яйця може складати від одного до восьми років: у перший рік із яєць відроджується 200 особин, наступного року – близько 500, далі кількість обраховується тисячами й сотнями тисяч. Іксодові кліщі вважаються рекордсменами за кількістю відкладених яєць – до 20 тис. за один раз.

Самиця кліща, яка насмокталася крові

Де живуть кліщі?

Для виживання кліщам необхідна висока вологість повітря (не нижче 80%), тому кліщі живуть там, де рослинний покрив затримує вологу у землі, але не затоплюється.

Селяться в основному в помірно затінених і зволожених листяних і змішаних лісах з густим травостоєм, у просіках, високій траві, хмизі, обабіч лісових галявин.

Кліщі живуть і у великих містах. Останнім часом зросла кількість постраждалих від укусів кліщів у місті. Кліщам потрібен не ліс, а висока трава. На стрижених газонах кліщі, як правило, не зустрічаються.

Також кліщі дуже люблять концентруватися на лісових доріжках і стежках, порослих на узбіччях травою. Там їх навіть більше, ніж у навколишньому лісі.

А от на деревах кліщі не живуть. Личинки сидять у траві висотою не більше 30 см, дорослі особини – на кущах не вище 1,5 м.

Коли кліщі стають активними?

Активність кліщів починається, коли ґрунт прогрівається до 5-7 градусів. Перші укуси можуть бути вже в квітні.

Найбільше укусів відбувається у травні-червні, активність кліщів підвищується перед дощем, у похмуру погоду (коли висока вологість).

Надалі активність кліщів падає, кількість укушених зменшується. Другий пік активності припадає на кінець серпня – вересень.

Коли стає холодно (нижче 5 градусів), кліщі зариваються у листя і впадають у заціпеніння, в такому стані вони зимують. У купах листя мешкають мишоподібні гризуни, які харчуються личинками кліщів.

Чим кліщі небезпечні?

В очікуванні жертви кліщі витягають лапки і водять ними з боку в бік, щоб зачепитися за шерсть тварини або одяг людини. Якщо в безпосередній близькості від кліща пройде людина або тварина, реакція кліща буде миттєвою: розчепіривши передні лапки, він хапає свою здобич, на лапках є кігтики і присоски, що дозволяють кліщу надійно зачепитися.

20-40 хвилин кліщ повзає по тілу, обираючи найкраще місце для укусу – там, де шкіра тонка, а судини розташовані близько до поверхні.

На людині кліщі можуть перебувати до 5 днів, на тваринах – до 10. Після чого самостійно відпадають.

Самка кліща здатна висмоктувати у 200 разів більше крові, ніж важить сама.

Медики зазначають, що один кліщ може передавати до шести інфекцій. Найбільш поширеними і серйозними для людини є кліщовий енцефаліт і бореліоз (хвороба Лайма), несвоєчасне лікування яких може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям і навіть до смерті.

Характерні симптоми найбільш поширених хвороб, які переносяться кліщами:

Хвороба Лайма (бореліоз)

Симптоми: жар, головний біль, втома, скутість у м’язах шиї, нудота, блювота.

Характерним симптомом є специфічні висипання на шкірі. На місці укусу з’являються кільцеподібні почервоніння – мігруюча еритема.

Медики зазначають, що якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової та серцево-судинної систем, і навіть до інвалідності.

Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий енцефаліт

Симптоми: раптове підвищення температури тіла до 38-39 °C, головний біль, ригідність м’язів шиї (обмеження або неможливість пасивного згинання голови), повторна блювота. Розвиток загальної слабкості, болю в м’язах спини, шиї, рук.

При кліщовому енцефаліті переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.

Ерліхіоз

Симптоми: гострий початок з різким підвищенням температури і тремтінням. Типові м’язові та суглобові болі, загальне нездужання.

До проявів ерліхіозу належать висип, блювота або нудота, бувають болі в животі.

Марсельська гарячка (плямиста гарячка)

Симптоми: на початковій стадії зазвичай хвороба починається гостро. З’являється пітливість, підвищується температура тіла, яка сягає 38-40 °С. Гарячка має постійний або ремітуючий характер. З’являються помірні ознаки інтоксикації.

Первинний афект («чорна пляма») при марсельській гарячці

Людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи у шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструються в основному на території АР Крим.

Що робити, якщо вкусив кліщ?

Кліщі полюбляють кусати людей на таких ділянках тіла:

  • пах;
  • підколінні западини;
  • ліктьові западини;
  • пахви;
  • ділянки за вухом;
  • скронева і потилична зони;
  • голова.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі, то медики радять негайно звертатися до найближчого травмпункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, то спробуйте видалити його самостійно. Витягувати кліща треба так: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

Для видалення кліщів у продажу є пристосування у вигляді своєрідних пінцетів і стрижнів з роздвоєним кінчиком.

Після видалення кліща потрібно змастити ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Не варто змащувати кліща олією, спиртом або посипати сіллю: те, що він від цього вилізе – міф.

Після маніпуляції потрібно ретельно вимити руки з милом.

Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – потрібно негайно звертатися до лікаря.

Що робити з витягнутим кліщем? Здавати в лабораторію?

Якщо ви перебуваєте в регіоні з високою захворюваністю на бореліоз чи кліщовий енцефаліт, тоді здавати кліща на аналіз потрібно обов’язково!

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку.

Слід відвезти кліща у клініко-діагностичну лабораторію, яка сертифікована за цим напрямом. Якщо відповідь з лабораторії позитивна – це ще не означає, що ви заразилися. Обов’язково стежте за змінами свого здоров’я.

За словами фахівців, ознаками інфікування можуть бути підвищення температури, біль у м’язах, слабкість, зміни шкірних покривів у місці укусу.

Якщо зараження не відбулося, тоді ранка від укусу швидко загоїться. В іншому випадку почервоніння буде розростатися і протягом 3-7 днів збільшиться у діаметрі до 5 сантиметрів.

Як захиститися від кліщів?

Для того, щоб захиститися від кліщів, слід виконувати кілька простих правил.

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

  • Подбайте про відповідний одяг. Збираючись на природу, одягайте світлий одяг (на ньому краще видно кліщів) з довгим рукавом і капюшоном, штани заправляйте в шкарпетки. Якщо капюшона немає, підійде головний убір.
  • Основний шлях попадання кліща на людину – коли та зачіпає гілку, травинку, на якій сидить кліщ. Найкраще йти по траві в гумових чоботях – за гуму вчепитися важко.
  • Через кожну годину-дві прогулянки оглядайте себе та дітей, аби виявити кліщів. Почніть огляд знизу, від ступень, і поступово піднімайтеся вгору: лінія шкарпеток; підколінна впадина, нижня лінія трусів (пах), верхня лінія трусів; нижня лінія бюстгальтера, верхня лінія бюстгальтера; комір сорочки; лінія волосяного покриву на голові, вуха; волосся та шкіра голови — промацайте їх руками.
  • Місце для привалів на природі потрібно звільняти від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. Примітно, що запах живого організму кліщі відчувають на відстані 10 метрів.
  • Не рекомендується без особливої потреби залазити у непрохідні хащі низькорослого чагарнику (малина, вільха, ліщина і т. д.).
  • Ідучи лісовою дорогою, не зривайте гілок (цим ви струшуєте на себе з куща кліщів).
  • Повернувшись додому, потрібно відразу зняти й ретельно перевірити одяг, кинути його у пральну машину і потім добре випрасувати.
  • Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
  • Якщо на природу брали домашніх тварин – їх також слід оглянути на наявність кліщів.
  • Медики радять використовувати для захисту від кліщів спеціальні засоби, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Потрібно звертати увагу на тривалість дії засобу і, якщо мине час дії, потрібно повторно обприскати тіло, як вказано в інструкції.
  • Вирушаючи на природу, нанесіть на відкриту шкіру лавандову, гвоздичну, розмаринову чи іншу ефірну олію з різким ароматом, який відлякує паразитів.

Довідка: МОЗ повідомляє, що протягом 2019 року було зареєстровано 4 482 випадки хвороби Лайма серед українців. Зокрема, 833 випадки зафіксували у жителів сільської місцевості, а 492 — у дітей віком до 17 років.