2020-й — один з тих років, про які згодом не захочеться згадувати. Коронавірус перевернув з ніг на голову наше повсякденне життя. Понад 80 млн осіб у всьому світі вже перехворіли на нього, а понад 1,7 млн осіб – померли.

За цей рік ми дізналися багато нових і часом моторошних речей про себе і про нашу державу. Ми навчилися розбиратися у масках, але не навчилися їх постійно носити, ми чули про соціальне дистанціювання, але мало хто з нас його дотримувався.

Спочатку ми ще сподівалися на владу, але дуже швидко зрозуміли, що влада некомпетентна, корупційна і навіть за надзвичайної ситуації думає лише про власне збагачення.

Ресторан “слуги народу” Тищенка, який працював попри всі карантинні обмеження, та розбазарювання “ковідного” фонду породили глибоку недовіру до “слуг народу” та президента Зеленського зокрема.

Медовий місяць у стосунках українців з владою закінчився, і, схоже, у наступному році для “слуг народу” та президента Зеленського буде ще менше гарних новин.

Explainer за допомогою 20 графіків коротко пояснює найважливіші тенденції 2020 року.

Коронавірус продовжує атакувати Україну

Головна тенденція 2020 року для України, як і для всього світу, – це розростання епідемії коронавірусу. При цьому, якщо більшість країн Європи переживають зараз вже другу хвилю епідемії, то Україна досягла піку першої хвилі лише восени. Після цього кількість нових випадків суттєво зменшилася.

Чому так сталося? Почався спад епідемії? На жаль, ні. На думку експертів, хворих на COVID-19 у статистиці стало менше, бо зменшилися обсяги тестування. Менше тестів – менше хворих.

Влада так і не змогла організувати масове тестування

Але навіть попри зменшення кількості нових випадків коронавірусу, боротьбу з ним в Україні провалили. Влада, ввівши навесні жорсткий локдаун, не скористалася часом і не змогла забезпечити лікарні киснем  та організувати масове тестування.

Низькі обсяги тестування – одна з головних проблем у боротьбі з COVID-19 в Україні. Кількість тестів зменшується з грудня.

Наразі ситуація виглядає загрозливою, адже на кожні проведені 3 тести у нас припадає 1 позитивний, що є одним із найгірших показників у світі. Для порівняння, у Південній Кореї цей показник становить 1 позитивний результат на 40 тестів.

Вакцину розробили за рекордні строки

Але є й гарні новини на фронті боротьби з коронавірусом. Менш ніж за рік було розроблено три дієві вакцини, і це фантастично швидко.

До цього моменту найшвидше розробили вакцину проти паротиту, – на це пішло чотири роки. Але зазвичай розробка вакцини займає десятиліття: наприклад, вакцину проти вірусу Ебола розробляли 43 роки, а вакцини проти СНІДу немає й досі, і це при тому, що після початку перших випробувань минуло понад 30 років.

Українська влада не подбала про закупівлю вакцин

Тоді як ЄС, Велика Британія, США та інші країни почали вакцинацію свої громадян, Україна лише веде перемовини про закупівлю із виробниками вакцин. Деталі перемовин наразі невідомі.

Відомо, що частину вакцин ми отримаємо безкоштовно протягом 2021 року у рамках ініціативи COVAX – глобального альянсу, який допомагає справедливо розподіляти вакцини у світі. За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україні вже пообіцяли 16 млн доз вакцин, необхідних для вакцинації 8 млн осіб.

У світі величезний ажіотаж навколо вакцин, і чимало країн укладали попередні угоди з виробниками ще задовго до схвалення вакцин. Деякі країни замовили таку кількість вакцини, що дасть змогу видавати до 5-6 доз вакцини своєму населенню ще до того, як імунізація набуде широкого поширення у бідніших країнах.

Подібний вакцинний націоналізм, стверджують дослідники з Глобального інноваційного центру охорони здоров’я університету Дюка, може перешкодити біднішим країнам отримати доступ до достатньої кількості вакцин для більшості свого населення до 2024 року.

Українці не хочуть купувати вакцину проти коронавірусу

Виробники вакцини вже озвучили вартість доз: вакцина від Pfizer коштуватиме близько $40, Moderna оцінила одну дозу своєї вакцини у $25, а AstraZeneca коштуватиме $5, що в рази дешевше, ніж у конкурентів. Попри це, за результатами соцопитування групи «Рейтинг», більше половини українців не будуть вакцинуватися проти коронавірусу, якщо вакцина буде платною.

Якщо це станеться, то вся вакцинація не матиме сенсу, і щоб подолати епідемію, в українців має сформуватися колективний імунітет. Для цього мають перехоріти близько 70% наших співгромадян.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Україна на карантині: моніторинг суспільних настроїв / 28-30 листопада 2020

Українці не задоволені, як влада бореться з коронавірусом

Епідемія коронавірусу продемонструвала абсолютну неспроможність влади адекватно реагувати на виклики та ефективно протидіяти хворобі.

Замість того, щоб забезпечити лікарні киснем, організувати масове тестування та домовитися щодо закупівлі вакцин, влада відправила усіх українців на жорсткий карантин, зупинила весь транспорт, передала гроші з “ковідного” фонду на будівництво доріг та ввела непотрібний та неефективний карантин вихідного дня.

Наприкінці року українці об’єктивно оцінили успіхи влади у боротьбі з коронавірусом: 60% не задоволені тим, як впорався президент, 67% – не задоволені роботою МОЗ.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Україна на карантині: моніторинг суспільних настроїв / 12-14 грудня 2020

Влада стрімко втрачає довіру українців

Якщо 2019 рік став тріумфом Зеленського та “слуг народу”, то головним політичним трендом 2020 року стала повна втрата довіри до нової влади на тлі провалів у внутрішній та зовнішній політиці та безпорадності у боротьбі з коронавірусом.  

Як наслідок – 71% українців вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020

Якщо у 2019 році українці голосували за Зеленського та “слуг народу”, сподіваючись, що нові люди, не пов’язані із старими політичними елітами корупційними зв’язками, швидко наведуть лад у країні, то вже у кінці 2020 року 42% українців відчувають розчарування, і тільки 32% продовжують відчувати надію.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020

Настрій українців ілюструють цифри: 65% українців не задоволені діяльністю презедента Зеленського, а рекордні 84% – не задоволені діяльністю Верховної Ради.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020

Особливо приголомшує те, як з часом змінилася оцінка діяльності президента. За 15 місяців кількість задоволених його діяльністю зменшилася на більш ніж 40%.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020

Так само обвалився і рейтинг партії “Слуга народу”, яка ще восени минулого року вперше в історії українського парламентаризму сформувала монокоаліцію. Численні скандали, відверта професійна некомпетентність нових депутатів вплинули на рейтинг партії.

Боротьба з коронавірусом, кадрова політика та відсутність реформ – головні провали Зеленського

Експерти, опитані Фондом Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва, загалом досить низько оцінили ефективність діяльності Президента Зеленського. Найнижчі оцінки були виставлені боротьбі з епідемією COVID-19 та ініціюванню необхідних реформ. І відверто провальною для президента стала його кадрова політика.

Скріншот: dif.org.ua

Українці відчувають себе біднішими і вважають, що некомпетентність влади може стати причиною економічної кризи

Ще одним трендом 2020 року є стрімке погіршення економічного становища в Україні: 74% українців вважають, що за останні пів року воно погіршилось, а 55% українців відчули фінансове погіршення у своїй родині.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020
Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020

Настрої щодо майбутнього також досить песимістичні: лише 16% вважають, що в найближчі пів року економічна ситуація в Україні покращиться.

Скріншот: група РЕЙТИНГ / Cуспільно-політичні настрої населення / 16-20 грудня 2020

Переважна більшість українців (63%) причину можливої економічної кризи бачать у некомпетентності влади і тільки 23% вважають, що економічний занепад настане через коронавірус.

При цьому кількість тих, хто пояснює ситуацію в економіці некомпетентністю влади, за останні пів року зросла з 53 до 63%.

Місцеві вибори: перемога місцевих еліт і тотальний провал “слуг народу

Головною політичною подією 2020 року для українців стали місцеві вибори, але явка на них стала найнижчою за період незалежності. Найактивніше голосували на заході України, а найгірше – в Донецькій та Миколаївській областях.

Скріншот: www.slovoidilo.ua

На виборах до Верховної Ради 2019 року кандидати від “Слуги народу” перемогли майже по всій Україні. Запит на нові обличчя був настільки сильним, що українці ладні були голосувати за тамаду чи фотографа, аби він тільки йшов від “Слуги народу”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переможці та переможені на місцевих виборах

За рік скандалів та прикладів кричущої некомпетентності “слуг народу” українці, схоже, наїлися “новими обличчями” і вирішили підтрімати місцеві “старі обличчя” із досвідом.

За результатами місцевих виборів, у громадах із населенням до 10 тис. осіб самовисуванці отримали утричі більше депутатьских місць, ніж “Слуга народу”.

У великих містах також перемогли місцеві політичні еліти, а не “Слуга народу”. У Києві – це Кличко з УДАРом, у Харкові – Кернес, в Одесі – Труханов з «Довіряй ділам», у Дніпрі – Філатов з «Пропозицією», у Вінниці – партія Гройсмана, у Львові – Садовий із «Самопоміччю».

Українці стали більше споживати інформації із соцмереж та месенджерів

Головним інформаційним трендом 2020 року став ріст споживання інформації із соцмереж та месенджерів. Цьому суттєво посприяли епідемія коронавірусу та карантинні обмеження.

Хоча телевізор і досі лишається найпопулярнішим джерелом інформації – на друге місце вирвалися соцмережі: їхня частка зросла з 24% у 2019-му до 44% у 2020 році. Понад 11% українців споживають інформацію з месенджерів (Viber, Telegram тощо).

Скріншот: dif.org.ua